Dnia 26 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie Roku Szkolnego 2014/2015.
Zakończył się rok szkolny i rozpoczęły wakacje, czas zasłużonego odpoczynku po wielu miesiącach ciężkiej pracy. Dziękuję wszystkim uczniom i ich rodzicom, nauczycielom
i pracownikom naszej szkoły  za całoroczną naukę i pracę, za trud
i poświęcenie. Gratuluję osiągnięć edukacyjnych oraz sukcesów wychowawczych.
Życzę wszystkim spokojnych, radosnych i udanych wakacji oraz dobrego,
bezpiecznego wypoczynku. 
                                                                                                                                  dyr. Władysława Hanuszewicz

 

Wakacje 2015
 
Z wizytą w Toruniu
23 czerwca br., siedmioosobowa grupa uczniów z trzech szkól naszego Ośrodka wzięła udział w wycieczce do miasta Mikołaja Kopernika -Torunia – jednego z najstarszych miast w Polsce. W wycieczce wzięli udział najlepsi uczniowie szkół prowadzonych przez Powiat Słupski oraz uczestnicy realizowanego przez powiat projektu „Zdolni z Pomorza”. 
...więcej...
 
23 i 24 czerwca 2015 r. oba zespoły rewalidacyjno – wychowawcze pojechały na wycieczkę do Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Wycieczkę zaliczamy do udanych choć pogoda nie dopisała. Przelotny deszcz nie popsuł nam ani zabawy, ani humoru. Zrobione zdjęcia będą nam przypominać o miłych przeżyciach. Może tu jeszcze kiedyś wrócimy?  ...więcej...
Obchody Dnia Patrona 2015
Kolejne Święto Patrona za nami i już na wstępie można powiedzieć, że żal było się rozstać z naszym gościem, kapitanem Jackiem Zielińskim. Tak, tak Panie Kapitanie, urzekł nas Pan swoją osobowością, pasją, miłością do morza i ludzi, a przede wszystkim, skromnością i kulturą osobistą. Dał Pan temu wyraz poprzednio i teraz na spotkaniu okolicznościowym w dniu 8 czerwca 2015 r. w SOSW im. Marynarza Polskiego w Damnicy. Panie Kapitanie! Nasze dzieci i nasza młodzież uwielbiają Pana, i to nie tylko za wielki worek prezentów, niczym od św. Mikołaja. Dla naszych uczniów jest Pan, po prostu, wzorem do naśladowania, człowiekiem morza z krwi i kości, dla którego żeglarstwo, jak Pan sam mówi, to pasja, hobby i życie.
...więcej...
Wielkie święto sztuki, śpiewu i tańca, czyli Konfrontacje Kulturalne w SOSW w Damnicy
Wszystko zaczęło się w maju 1999 roku, kiedy to po raz pierwszy w damnickim pałacu odbyły się Konfrontacje Kulturalne. Ideą przeglądu, wtedy jeszcze o charakterze regionalnym, była promocja twórczości osób z niepełnosprawnością intelektualną, a przede wszystkim docenienie ich wrażliwości artystycznej, życzliwości, otwartości na innych ludzi. Te same cele przyświecały nam również 28 maja 2015 roku na IV Ogólnopolskich Konfrontacjach Kulturalnych, pod pięknym hasłem Szczęście jest blisko na wyciagnięcie ręki… Tym razem do Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Marynarza Polskiego w Damnicy przyjechało osiem zespołów, które razem z grupą gospodarzy zaprezentowały swoje artystyczne programy dostarczając publiczności ogromną dawkę emocji.
...więcej...
Warsztaty szkoleniowe „Znam, wiem, rozumiem świat autyzmu” cz. II zorganizowane w ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Niepełnosprawnych „Dajmy im Radość” w Słupsku.
W dniu 25 kwietnia 2015 roku odbyła się druga część warsztatów skierowana do rodziców /opiekunów dzieci i młodzieży ze stwierdzonym autyzmem oraz innych osób zainteresowanych tą problematyką. Głównym celem tego przedsięwzięcia była promocja SOSW im. MP w Damnicy w środowisku lokalnym, jako placówki przyjaznej dzieciom i młodzieży z autyzmem oraz zaoferowanie im bezpłatnej pomocy specjalistów. Spotkanie miało charakter zajęć praktycznych, na których rodzice/opiekunowie mogli osobiście popracować ze swoim dzieckiem i poobserwować jego reakcje.
...więcej...
 
Dnia 27.04.2015r. wychowankowie grup wychowawczych uczestniczyli w wycieczce plenerowej do „Zielonej Szkoły” w Wielkiej Wsi z okazji „Święta Lasu”.
Na tę okazję zostali zaproszeni przedstawiciele Nadleśnictwa Damnica: p. inż. nadzoru Grzegorz Czerski oraz p. leśniczy Tomasz Stachowiak. Goście opowiedzieli nam o urokach naszych polskich lasów. Zaznaczyli, że to my jesteśmy gośćmi w lesie, natomiast gospodarzami są zwierzęta i ptaki.
...więcej...
Dzień Ziemi 2015
W dniu 24 kwietnia 2015 r. z okazji Dnia Ziemi w naszej placówce został zorganizowany piknik ekologiczny, w którym wzięli udział uczniowie z każdego etapu edukacyjnego. Inicjatorem akcji były trzy nauczycielki: Bożena Szycko, Ewa Szada-Borzyszkowska i Agnieszka Warkocka. Celem spotkania było zainteresowanie dzieci otaczającą ich przyrodą, problemem zanieczyszczenia Ziemi i ochrony środowiska. Warto od najmłodszych lat wpajać dzieciom miłość do przyrody i kształtować postawy proekologiczne, a jak wiemy najprzyjemniej uczyć się w trakcie zabawy.
...więcej...
 
Sprawdzian w klasie szóstej i egzamin gimnazjalny w naszej szkole
W tym roku szkolnym do sprawdzianu w klasie VI w formie dostosowanej przystąpiła 1 uczennica - Magda ze względu na niepełnosprawność sprzężoną, tj . niedosłuch, było to 1 kwietnia. Magda pisała sprawdzian tylko z 1 części - j.polski i matematyka, została zwolniona z egzaminu z języka obcego.
Zaś do egzaminu gimnazjalnego przystąpił 1 uczeń realizujący NI i nauczanie włączające - Damian; zdawał egzamin złożony z 3 części: humanistycznej, mat.-przyrodniczej i j. obcego nowożytnego - zakres podstawowy. Egzaminy dla uczniów i nauczycieli były dużym przeżyciem, przebiegły spokojnie, teraz czekamy na wyniki. ...więcej...
21 kwietnia 2015 r. w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Słupsku odbyła się konferencja informacyjno-szkoleniowa pt. „Bezpieczeństwo w szkole”, której organizatorem był Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku, w partnerstwie z Prezydentem M. Słupska, Starostą Powiatu Słupskiego oraz Akademią Pomorską w Słupsku.
Głównym celem konferencji było bezpieczeństwo dzieci i młodzieży szkolnej oraz profilaktyka. Sędzia IV Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Łodzi - pani Anna Maria Wesołowska, znana z ponad 600 edukacyjnych programów telewizyjnych nakręconych w sali rozpraw, przeprowadziła prelekcje dla trzech grup odbiorców: dla uczniów nt. Przestrzeganie prawa;dla nauczycieli nt. Procedury prawne a bezpieczeństwo uczniów;dla rodziców nt. Prawo a obowiązki rodzicielskie. 
...więcej...
W dniu 18 kwietnia 2015 roku, w ramach obchodów Światowego Dnia Wiedzy nt. Autyzmu, odbyły się pierwsze bezpłatne warsztaty szkoleniowe „Znam, wiem, rozumiem świat autyzmu”, zorganizowane przez nauczycieli naszego Ośrodka.
Warsztaty zostały zorganizowane w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Niepełnosprawnych „Dajmy Im Radość”
Spotkanie poświęcone było propagowaniu i rozpowszechnianiu najnowszej wiedzy na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz okazaniu solidarności i wsparcia rodzinom osób autystycznych. Skierowane było do rodziców, nauczycieli, terapeutów, studentów oraz wszystkich zainteresowanych tematyką edukacji i stymulacji osób z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi.  ...więcej...
Dnia 14.04.2015 r w internacie SOSW w Damnicy panie : Edyta Berbecka i Bożena Kowalko zorganizowały warsztaty kulinarne pt. „Małe co nieco z jajka”. Głównym celem warsztatów było kształtowanie zaradności życiowej poprzez umiejętne przygotowanie apetycznych i pożywnych dań
z jajek zachowaniem poznanych zasad BHP oraz utrwalenie posiadanej przez dzieci wiedzy nt. tradycji wielkanocnych. Wychowankowie mieli okazję poznać jakie są sposoby rozpoznawania czy jajko jest surowe czy ugotowane, a także poznali sposoby rozpoznawania stopnia świeżości jajek.
Wszystkie grupy bardzo aktywnie uczestniczyły w warsztatach, wykazały się bardzo dobrą znajomością tradycji wielkanocnych oraz przestrzeganiem zasad BHP w kuchni.
...więcej..
20 marca 2015 r., wspólnie z Joanną Molis i Magdaleną Szczekarewicz oraz we współpracy z pracownikami Słowińskim Parkiem Narodowym zorganizowałyśmy uroczystość wręczenia nagród dla laureatów konkursu plastycznego pt. „Słowiński Park Narodowy – kraina wody, piasku i wiatru oczami dziecka”.
W konkursie, który odbył się na przełomie stycznia oraz lutego br., uczestniczyli uczniowie z naszego Ośrodka oraz dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Smołdzinie.
...więcej...
 
ZAJĘCIA DLA WSZYSTKICH GRUP WYCHOWACZYCH POD HASŁEM „BO JA MAM SŁOŃCE W KAPELUSZU”.
Zajęcia rozpoczęły się od przygotowania się do wspónej zabawy, ubrania się, nałożenia przygotowanych wcześniej czapek, kapeluszy. Następnie grupy wychowawcze spotkały się przed budynkiem. Wychowankom internatu został przedstawiony cel spotkania oraz zostały przydzielene tereny do sprzątania dla każdej z grup internackich. Następnie odbyło się sprzątanie terenu parku, zbieranie śmieci, wokół Ośrodka w ramach akcji „Godzina dla Ziemi”.
...więcej...
 
Powitanie wiosny na sposób eko.
Pierwszy dzień wiosny w naszym Ośrodku uczniowie przywitali 20 marca 2015 r. Często ten dzień jest dla nich okazją do psikusów i ucieczek z lekcji. Dzieci i młodzież naszej szkoły pokazała, że to święto można spędzić inaczej, równie przyjemnie, pożytecznie i mądrze. W damnickim pałacu większość dzieci – w wyniku samodzielnej decyzji - opuściło szkolne ławki, by wspólnie z nauczycielami uczyć się i bawić na świeżym powietrzu.
...więcej...
W dniu 11 marca b.r.odbyła się impreza internacka ,,Randka w ciemno”. Została ona przygotowana przez wychowanków grupy V pod kierunkiem p. Aleksandra Wilbika. W przygotowaniach i próbach do przedstawienia pomagała również p. Jadwiga Jarosiewicz a oprawą techniczną zajął się p. Rafał Brzykcy.
...więcej...
Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet trzy grupy wychowawcze chłopców uczestniczyły w zajęciach kulinarnych, na których uczyli się piec pyszne muffinki. Zapach piekących się babeczek wypełnił cały internat. Chłopcy świetnie się bawili i z przyjemnością przygotowywali dla swoich koleżanek " niespodziankę świetnie się przy tym bawiąc. Wyrośnięte muffiny zostały wręczone kobietom następnego dnia.  ...więcej...
Uczniowie SSPdP na zajęciach w słupskiej restauracji

4 marca 2015 roku klasa I b Szkoły Przysposabiającej do Pracy wraz z wychowawcą Mirką Kordą odbyła praktyczną lekcję w Restauracji ,,Słupskie Smaki”. Uczniowie obserwowali, jak wygląda praca w kuchni i na sali konsumpcyjnej. Uczyli się nakrywania stołu dla gości oraz układania serwetek.
...więcej...
 
Nagroda dla Ośrodka w Damnicy w ogólnopolskim konkursie plastycznym we Wrocławiu
Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Damnicy wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt: „Magia roślin” organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury „Śródmieście” we Wrocławiu.
W konkursie została doceniona i nagrodzona praca uczennicy kl. VI d szkoły podstawowej - Doroty Mróz, która wykonała drzewo z gliny techniką - plastra pod kierunkiem opiekuna plastycznego Małgorzaty Łosiak. 
...więcej...
Bezpieczne Ferie
W ostatnim tygodniu przed feriami 27 stycznia, wychowankowie internatu przypomnieli zasady bezpiecznego zachowania się w czasie wolnym od zajęć szkolnych. Spotkanie rozpoczął policjant, który poinformował jak należy prawidłowo poruszać się po drogach o zmroku, jakie mogą być zagrożenia wynikające z niewłaściwego zachowania się z dala od domu, w kontakcie z obcymi oraz w innych sytuacjach mogących narazić na niebezpieczeństwo.
...więcej...
Koncert Noworoczny w damnickim pałacu – 20.01.2015 r.
Zgodnie z planem pracy co drugi rok - kiedy nie organizujemy Damnickich Betlejek, tylko plenerową imprezę Konfrontacje Kulturalne – w naszej placówce, w styczniu odbywa się spotkanie noworoczne z byłymi pracownikami Ośrodka i mieszkańcami Gminy Damnica. To impreza kulturalna wpisana w działalność szkoły na rzecz środowiska lokalnego.
Otwieramy drzwi dla wszystkich, którzy chcą z nami powitać Nowy Rok, poznać osiągnięcia naszych wychowanków i wspólnie przeżyć występy artystyczne.

Gościem specjalnym Koncertu była pani Patrycja Baczyńska z Ustki – muzyczka, wokalistka, kompozytorka znana z programu muzycznego w TV Polsat „Must be the music”.. ...więcej...
Integracyjne spotkanie kolędowe
W środę 14.01.2015 r. do naszego Ośrodka przybyli uczniowie klasy IIa SP z Zespołu Szkół w Potęgowie wraz ze swoją wychowawczynią B. Krasnoborską, aby wspólnie kolędować. W odświętnie udekorowanej Sali lustrzanej uroczystość rozpoczęli gospodarze – dzieciaki z kl. .IIIb SP i Zespoły R-W pod kierunkiem swoich pań pokazały piękną inscenizację do utworu Wandy Chotomskiej ,,Nie miały aniołki choinki na święta”. Mali artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
...więcej...
Boże Narodzenie 2014
Tegoroczne spotkanie wigilijne w naszym Ośrodku rozpoczęli uczniowie kl IIIb SP oraz wychowankowie zespołów RW utworem W. Chotomskiej ,,Nie miały aniołki choinki na święta” pod kierunkiem swoich pań: J. Chudziak, E. Borowczyk, R. Zmitrowicz, M. Szpak oraz M. Wiśniewskiej.
Następnie prowadząca powitała gości, zwłaszcza tych, którzy przybyli do naszej placówki pierwszy raz – nowego Pana Wicestarostę Rafała Konona, a także Przyjaciół Ośrodka, naszych sponsorów oraz rodziców i opiekunów uczniów na czele z Radą Rodziców.
Tradycyjnie nasze spotkanie wigilijne zaczęliśmy od modlitwy, po czym wspólnie przy akompaniamencie pani Ewy i pani Kasi zaśpiewaliśmy kolędę ,,Wśród nocnej ciszy”.
...więcej...
NASZA SZLACHETNA PACZKA
Już po raz czwarty ruszyła w naszej szkole akcja Nasza szlachetna paczka.. Trwała od 1 do 15 grudnia 2014r. Uczestniczyli w niej wszyscy pracownicy szkoły, uczniowie oraz sponsorzy.
...więcej...
„ Na Świętego Mikołaja czeka dzieci cała zgraja” - pod takim hasłem w dniu 11 grudnia 2014r. odbyło się w naszym Ośrodku spotkanie z okazji Mikołajkowego Święta Rodziny. Celem spotkania było zacieśnienie współpracy z rodzicami dzieci przebywających w internacie Ośrodka. Organizatorzy imprezy dołożyli wszelkich starań aby spotkanie było atrakcyjne i przyniosło korzyści obu stronom.  ...więcej...
Kolędowy przegląd w Gdańsku
Dnia 10 grudnia 2014 r. w Pałacu Młodzieży w Gdańsku odbył się XI Wojewódzki Przegląd Wokalny Kolęd i Pastorałek „Nad światem Cicha Noc". Naszą placówkę reprezentował zespół muzyczny „BiS, czyli Borówka i Spółka" w składzie: Natalia Koper, Daria Strama, Renata Pokorska i Patrycja Leśniewska wraz z opiekunem Ewą Borowczyk. Uczennice wykonały piękny utwór Zbigniewa Preisnera pt. „Kolęda dla nieobecnych".
...więcej...
„ Mikołajki 2014 w OSW Damnica”
Tegoroczne Mikołajki, mimo kiepskich widoków, okazały się miłą niespodzianką i wspaniałym szkolnym wydarzeniem. W piątek 5 grudnia przybyło do pałacu 3 Mikołajów:
Urszula Falba - w imieniu Starosty Powiatu Słupskiego, dziennikarka gazety o nowym tytule „Nasze Miasto” – Katarzyna Sowińska oraz nasz ulubiony taksówkarz z korporacji „VIGOR” - Zdzisław Grabiński. Wielu uczniom towarzyszyli rodzice na czele z Przewodniczącą Rady Rodziców – panią Marią Nowosielską. Pan Starosta, jak zawsze, postarał się o wspólny upominek dla wszystkich dzieci, który będzie uczył współpracy w grupie, dzielenia się tym, co mamy i poszanowania wspólnego mienia.
...więcej...
AKCJA "GÓRA GROSZA" W MACHOWINKU
XV edycja tegorocznej akcji „Góra Grosza” trwała od 24.11. do 5.12.2014 r.. Organizatorem tej popularnej w szkołach zbiórki pieniędzy jest Towarzystwo „Nasz Dom” pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Celem akcji jest między innymi zebranie funduszy na pomoc dla Domów Dziecka.
W naszym Ośrodku również przeprowadzana jest od lat taka akcja. W Machowinku dwie nauczycielki: M. Kuchta i A. Drzewiecka wraz z kilkoma uczniami klas ZET od kilku lat wspierają akcję –„zarabianiem” groszy do ogólnoszkolnej Górę Grosza. 
...więcej...
 
„Po nagrody do Pucka”
Dnia 26 listopada 2014 r. klasa VIc SP pod opieką nauczycielki Bożeny Szycko wzięła udział w uroczystym podsumowaniu X edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego: „ABC Przyrody- bezpieczne  i piękne miejsca na Kaszubach” w SOSW w Pucku.
W tym bardzo ciekawym konkursie o zasięgu wojewódzkim uczniowie klasy VI c SP zajęli następujące miejsca: Patryk Trefon - II miejsce, Małgorzata Tkacz- wyróżnienie.
...więcej...
Robimy happening pod hasłem „Bezpieczny przejazd - Zatrzymaj się i żyj!".
W dniu 25 listopada 2014 roku w naszej placówce został zorganizowany happening „Bezpieczny przejazd - Zatrzymaj się i żyj!". Dzieci z klas szkoły podstawowej wraz z opiekunkami Bożeną Szycko, Ewą Szadą-Borzyszkowską oraz Agnieszką Warkocką wzięły udział w projekcie, który był podzielony na kilka etapów.
...więcej...
 
W listopadzie wychowanki grupy pierwszej wspólnie z p. Edyta Berbecką ogłosiły w naszej placówce akcję „Podaruj pluszaka dla dzieciaka”.
Głównym organizatorem tej akcji jest Fundacja Def-Box „Siła dla Ciebie”.
Akcja miała na celu zbieranie pluszowych zabawek, które zostaną przekazane 6 grudnia 2014r. dzieciom z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku.
W akcji wzięły udział wszystkie grupy wychowawcze, niektóre klasy SP oraz filia SOSW w Machowinku . Udało nam się zebrać aż 200 maskotek.
Mamy nadzieję, iż podarunki wywołają uśmiech i radość małych pacjentów.
...więcej...
 
30 października w czwartkowych konkurencjach siłowych "Strong Man StrongWoman", wzięli udział wszyscy chętni wychowankowie. Uczestnicy mieli okazję sprawdzić swoich sił w wybranych konkurencjach sportowych. Zważeni wcześniej wychowankowie podzieleni byli na 2grupy: do 65kg i powyżej 65kg.
...więcej...
 
Mistrzostwa w warcabach
29 października 2014 r. uczniowie naszego Ośrodka pod opieką Pani Ewy Szada-Borzyszkowskiej wyruszyli do Pelplina na XI Mistrzostwa Województwa Pomorskiego Szkół Specjalnych w Warcabach. W eliminacjach szkolnych wyłoniono trzyosobową drużynę w składzie: Damian Kirko – IIb G, Angelika Mróz – IIIc G oraz Adam Czub – kl. Ic SPdP. W Pelplinie najlepszym zawodnikiem okazał się już po raz drugi nasz uczeń - Damian Kirko zdobywając złoty medal w systemie indywidualnym. W klasyfikacji drużynowej zajęliśmy III miejsce zdobywając Puchar Mistrzostw.
...więcej...
Dnia 7 października 2014r.zespół teatralny „ Pędziwiatry i Spółka” został zaproszony do sali teatralnej Polskiej Filharmonii SinfoniaBaltica w Słupsku, gdzie miał miejsce Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych. Na deskach słupskiego teatru zaprezentowało się 9 zespołów i grup artystycznych. Wystąpili aktorzy z Domów Pomocy Społecznejw Potęgowie, Machowinie, Lubuczewie, Machowinku, Gardnie Wielkiej i Przytocku oraz aktorzy z Warsztatów Terapii Zajęciowej „Diament” i „Płomyki” ze Słupska. Przegląd organizowany był przez Stowarzyszenie na rzecz Osób Starszych i Niepełnosprawnych „RAZEM-WSZYSTKO” w Machowinie wspólnie z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Słupsku. ...więcej...
Grzybobranie
W dniu 7.10.2014 r. wychowankowie internatu udali się do lasu na wielkie grzybobranie. Każda grupa zabrała ze sobą wiaderko aby uczestniczyć w konkursie na największa zebraną liczbę grzybów jadalnych. Do aktywnego uczestnictwa motywowała spora liczba przysmaków dla zwycięzcy. Rywalizacja była duża. Na koniec grzybobranie każda grupa wysypała zawartość swojego wiaderka a komisja sprawdziła jadalność grzybów oraz ich ilość. Zwycięska okazała się załoga gr. III. Jeszcze raz gratulujemy!!!!!!
...więcej...
Wycieczka kl. IIIc gimnazjum do Akwarium i Muzeum Morskiego

W tym roku za oknami panuje złota polska jesień. A kiedy tak ciepło i słonecznie na dworze, uczniom nie chce się siedzieć w szkolnych ławkach. Marzą się im spacery i dalekie wyprawy. Uczniowie z klasy III c gimnazjum razem z paniami Anią Garbicz i Gosią Łosiak obmyślili więc kolejną wycieczkę. Tym razem postanowiliśmy odwiedzić Trójmiasto.
...więcej...

 

Z okazji zbliżającego się Dnia Chłopaka dwie grupy dziewcząt dnia 29.09.2014r. uczestniczyły w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez p. Edytaę Berbecką.
Wychowanki na podstawie przepisu kulinarnego uczyły się jak przygotować pyszne, a zarazem zdrowe, bez konserwantów maślane ciasteczka - „ślimaczki”.
Estetycznie zapakowane ciasteczka dziewczęta wręczyły wraz z życzeniami wszystkim chłopakom w trakcie wtorkowej dyskoteki.
Chłopcy byli mile zaskoczeni i zadowoleni z smacznego upominku.
...więcej...
 
WYCIECZKA DO SMOŁDZIŃSKIEGO LASU

To był wyjątkowy dzień! 23 września 2014r. we wtorkowe popołudnie całym internatem pojechaliśmy do Czołpina odwiedzić Orła Bielika, a potem do Smołdzińskiego Lasu do Państwa Trefon. Dzięki gościnności gospodarzy mogliśmy jeździć konno oraz bryczką. 
...więcej...

 

Wycieczka szkolna do Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”

W dniu 17 września 2014 r. uczniowie naszego Ośrodka wzięli udział w wycieczce krajoznawczej do Gałąźni Małej, leżącej w „sercu” Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”. Jest to mała wieś położona w pięknym otoczeniu pagórków, łąk i rzek. Pięćdziesięcioosobowa grupa uczniów i nauczycieli pod opieką przewodnika pani Marioli Kasprzak przeszli jedną z najciekawszych w Parku ścieżek przyrodniczych. Długość szlaku wynosi około 4 km.
...więcej...
ŚWIĘTO DRZEWA EUROPEJSKI-DZIEŃ PTAKÓW 15.09.2014

Z okazji zbliżających się obchodów ŚWIĘTA DRZEWA i EUROPEJSKIEGO DNIA PTAKÓW wszyscy wychowankowie grup wychowawczych wraz z zaproszonym gościem nauczycielem biologii p. Alicją Bednarek wybrali się na spacer do okolicznych damnickich lasów, aby poobserwować, jakie ptaki są mieszkańcami.
...więcej...
W sobotę, 13 września 2014 r. uczniowie naszego Ośrodka uczestniczyli w akcji pt: „ Nie pij – efekt murowany” zorganizowanej przez Centrum Edukacji i Kultury w Damnicy. W akcji braliśmy udział wspólnie z uczniami z Zespołu Szkół w Damnicy, w Zagórzycy, w Damnie, z uczniami Szkoły Podstawowej w Domaradzu oraz młodzieżą ponadgimnazjalną specjalizującą się w malowaniu grafitti. ...więcej...
W czerwcu 2014r. dwie wychowanki z grupy pierwszej pod kierunkiem wychowawcy p. Edyty Berbeckiej wzięły udział w konkursie plastycznym odbywającym się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej organizowanym przez M&M Consulting, wydawca czasopisma “MiniLO&Aniela”.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 10.08.2014r.  ...więcej...

 

Chłopcy z grupy IV w ramach zajęć uczyli się jak przygotować pizzę krok po kroku. Dowiedzieli się z jakich produktów się składa oraz jakie przybory kuchenne należy używać do jej wykonania. Pieczenie pizzy okazało się bardzo czasochłonne, więc wychowankowie musieli uzbroić się w cierpliwość. Czekanie jednak się opłacało, ponieważ kolorowa pizza przygotowana własnoręcznie smakowała niesamowicie.
...więcej...
Pierwsza powakacyjna wycieczka kl. IIIc G

Wakacje już dawno minęły i zaczął się czas nauki. Aby uchwycić zapach kończącego się lata i złapać ostatnie promyki słońca, klasa IIIc gimnazjum pod opiekąp. Ani Garbicz i p. Małgosi Łosiakrozpoczęła nowy rok szkolny całodniową wycieczką do Słowińskiego Parku Narodowego w Czołpinie. Chociaż w nocy padało, a ranek przywitał nas pochmurnym niebem, uczniowie ani myśleli zrezygnować z wyprawy. Przygotowaliśmy kurtki przeciwdeszczowe, zapasy jedzenia i picia, aparaty fotograficzne i ….wyruszyliśmy w drogę.
...więcej...

 

Nowy Rok Szkolny 2014/2015

 

 
Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji Bezpieczne Wakacje 2014. Celem jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa spędzania wolnego czasu przez dzieci, młodzież i dorosłych.

 

Powiatowa wycieczka do Gdańska dla najlepszych

W dniu 26.062014r uczniowie z SOSW w Damnicy: Andżelika Graczyk, Natalia Koper, Karolina Pender, Piotr Mińko uczestniczyli w nagrodę za wysoką frekwencję i bardzo dobre wyniki w nauce w wycieczce do Gdańska zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe w Słupsku. Program wyjazdu był bardzo bogaty i miał charakter edukacyjny. Od samego rana nasza młodzież wraz uczniami z innych placówek oświatowych Powiatu zwiedzała Centrum Hewelianum i wystawę „Łamigłówka”, brała udział w warsztatach wzbogacających ich wiedzę na temat liczby π. Wszyscy podziwiali panoramę Gdańska z Góry Gradowej. Uczniowie zapoznali się też ze specyfiką funkcjonowania Gdańskiego Parku Naukowo – Technologicznego.
...więcej...
Wycieczka do Portu lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku

11 czerwca 2014 r. doszła do skutku planowana od 2 lat ogólnoszkolna wycieczka na lotnisko w Gdańsku. Dzięki sponsorom pozyskanym przez panią Ewę Muroń z Machowinka mogliśmy wynająć autokar i 50-osobową grupą udać się na dworzec lotniczy. Wszystkie nasze oczekiwania zostały spełnione. Pan Łukasz Kunowski, dyrektor ds. bezpieczeństwa lotniska i inspektor ds. bezpieczeństwa – pani Jagoda dołożyli wszelkich starań, aby wycieczka była wydarzeniem naprawdę ciekawym i niezapomnianym.
...więcej...
Zajęcia z hipoterapii pn. „Przyjaciel konia” w Machowinku

W roku szkolnym 2013/2014 w Filii Machowinko odbywały się zajęcia z hipoterapii pn. Przyjaciel konia, które objęły osiem wyjazdów terapeutycznych w miesiącach maj i czerwiec 2014 r. do Ośrodka Jeździeckiego „ANKA” w miejscowości Przewłoka.
Zajęcia prowadzone były pod kierunkiem dwóch instruktorek rekreacji ruchowej ze specjalnością hipoterapia przy współudziale organizatorek nauczycielek naszego Ośrodka –pani Ewy Muroń i Magdaleny Kuchty.
...więcej...
Zielona szkoła w Bobolinie

We wtorek 10 czerwca dwie klasy gimnazjum – IIb I IIIb wraz z wychowawcą Aleksandrą Studzińską       i Mirosławą Kordą pojechały uczyć się i wypoczywać na „Zieloną szkołę” do Rancza Mustafa w Bobolinie,    i bawili tam aż do piątku 13 czerwca.
Podczas pobytu uczniowie doskonalili swoje umiejętności w wykonywaniu codziennych obowiązków, takich jak: poranna i wieczorna higiena, samodzielne przygotowanie posiłków, zmywanie naczyń, sprzątanie pomieszczeń.
...więcej...
Damnica na I Wojewódzkim Konkursie Piosenki pt. „Moja mała Ojczyzna”

Dnia 5 czerwca 2014 r. zespół muzyczny „BiS”, czyli „Borówka” i Spółka wziął udział w I Wojewódzkim Konkursie Piosenki Regionalnej pt. „Moja mała Ojczyzna . Festiwal zorganizował Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Lęborku. 
...więcej...
Dzień Dziecka na sportowo w internacie. Dnia 04.06.2014r. odbyła się impreza dla wychowanków, którą przygotowali wychowawcy: Aleksander Wilbik i Rafał Brzykcy. W czasie zabawy o charakterze sportowym wychowankowie uczestniczyli w wielu konkurencjach sportowych, zarówno indywidualnych jak i zespołowych. Wszyscy biorący udział zostali nagrodzeni ,,słodkimi niespodziankami". Rozegrany został mecz w ,,dwa ognie" pomiędzy wychowankami a wychowawcami grup, którzy czynnie brali udział w zabawie.  ...więcej...
3 czerwca w naszym internacie zawitał niezwykły gość „ Czarodziej- Iluzjonista”.Wszyscy wychowankowie przyglądali się z zaciekawieniem niezwykłym sztuczką. Niewiarygodne okazało się to iż dzieci miały ukryte pieniążki a to za uchem,a to pod paszką a w jednym przypadku nawet okazało się, że nasz Michał schował pieniądze do nosa. Raz apaszka zamieniała się w gołębia innym zaś razem magiczna pałeczka w ogóle nie słuchała swojego właściciela. Śmiechom dzieci nie było końca. Na zakończenie naszego spotkania czarodziej wyczarował króliczka. Żal,że takie fajne spotkania są takie krótkie.  ...więcej...
Spotkanie z Patronem Ośrodka w roku 2013/14

W tym roku obchody Dnia Patrona rozpoczęliśmy w naszym Ośrodku w szczególny sposób. 27 maja 2014 r. odwiedzili nas dwaj żeglarze : kapitan Janusz Zbierajewski – tegoroczny Patron naszej szkoły oraz kapitan Jacek Zieliński, który był gościem honorowym zeszłorocznego spotkania.
Sylwetkę wielkiego kapitana „Zbieraja” przybliżaliśmy naszym uczniom przez cały rok szkolny. 
...więcej...
Spotkanie integracyjne wychowanków internatu…. 26 maja 2014 na zaproszenie p. Elżbiety Szczypek odwiedzili nas uczniowie ze SP w Suchorzu kl. VI z wychowawcą p. Anna Weichhold oraz uczniowie Gimnazjum Kołczygłowy kl. II b z p. Sebastianem Gąsiorek. Nasi goście podarowali nam gry, sprzęt sportowy, ksiązki i słodycze bardzo dziękujemy! Szczególnie podobały się nam plakaty wykonane własnoręcznie przez uczniów na pamiątkę wspólnej sportowej zabawy.  ...więcej...
Wycieczka do Pasieki „Wędrowna Barć” w Krzemienicy
W minioną środę 21.05.2014 r. uczniowie klas IIId gimnazjum i IIcSPdP wraz ze swoimi opiekunami: p. wicedyrektor Mirosławą Sawicką-Glinką i Marleną Józefowicz wybrali się na wycieczkę do Krzemienicy na zajęcia edukacyjnepoświęcone roli pszczół w przyrodzie i w życiu człowieka.
Gospodarstwo agroturystyczne, w którym znajduje się pasieka to typowa zagroda chłopska z pierwszej połowy XIX wieku, zbudowana w systemie szachulcowym. Tutaj mieści się specjalistyczne gospodarstwo pszczelarskie, które oprócz pasieki, prowadzi bardzo ciekawe pokazy w specjalnie do tego celu przygotowanej –Edukacyjnej Sali Pszczelarskiej. 
...więcej...
Wyjazd na II Marsz na orientację "Zwierzyna naszych pól i lasów"
Dnia 20 maja 2014 roku wybrani uczniowie (Patrycja Berkieta, Michał Berkieta, Paweł Trefon) klas piątych Szkoły Podstawowej oraz trzech uczniów z klas starszych SPdP, wybrali się na II marsz na orientację "Zwierzyna naszych pól i lasów 2014r", który odbył się w kompleksie leśnym Zimowiska- Machowinko.
...więcej...
XIX Przegląd Małych From Teatralnych w Kościerzynie już za nami…
W dniach 15-16 maja 2014r. teatrzyk „Pędziwiatry i Spółka” uczestniczył w XIX Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Kościerzynie. Na tegoroczny przegląd przygotowaliśmy pantomimę pt. „Noc w muzeum”.
Oczywiście zdobyliśmy pierwsze miejsce, jak i każdy z pozostałych zespołów. Od 3 lat na „Teatraliach” nie ma już rywalizacji o złotą kościerzyńską maskę, a występy polegają na prezentacji swoich umiejętności aktorskich. Musimy jednak przyznać, ze poziom przedstawień był w tym roku wyjątkowo wysoki i szczerze gratulowaliśmy naszym kolegom– rywalom pięknych spektakli i sukcesów.

...więcej...
Teatrzyk z Torunia ponownie w Damnicy
Dnia 13.05.2014 r. w naszym Ośrodku zawitali niezwykli goście. Najpierw pomiędzy rzędami uczniów przebiegła... wielka, czerwona biedronka ze śmiesznymi włosami! Śmiejąc się, podskakując i robiąc zabawne miny, od razu skradła nasze serca. Na sali nie było osoby, która nie chciałaby towarzyszyć Piegowatej – bo tak się nazywała nasz bohaterka – w jej przygodzie. Z zapartym tchem śledziliśmy  więc losy owadzich przyjaciół, a ich problemy okazały się być zaskakująco podobne do ludzkich.
...więcej...   
Wycieczka wychowanków internatu do Doliny Charlotty…12 maja 2014 w ramach organizowania czasu wolnego wybraliśmy się wszyscy na wycieczkę autokarem ,który dostaliśmy z Zakładu Gospodarki Komunalnej w Damnicy –bardzo dziękujemy! Pogoda nam dopisała ,humory tez.  ...więcej...
 
Dzień Otwarty Szkoły w SOSW w Damnicy

Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty Szkoły do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marynarza Polskiego w Damnicy, który odbędzie się
w dniu 22 maja 2014 r. (czwartek).
Nasz Ośrodek Obchodzi Międzynarodowy Dzień Rodzin
XX Międzynarodowy Dzień Rodzin - obchodzony 15 maja 2014 r. – to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1993 r. Tegoroczne obchody objęte zostały honorowym patronatem Pary Prezydenckiej RP Bronisława i Anny Komorowskich w ramach szerokiego Programu Polityki Rodzinnej pod hasłem „Dobry Klimat dla Rodziny”.
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Damnicy w tym roku pierwszy raz włączył się w tę inicjatywę, kontynuując własną tradycję obchodzenia na początku czerwca Dnia Rodziny. W związku z tym zaplanowaliśmy cykl zajęć otwartych pod hasłem
„Razem w pracy i w zabawie”.  ...więcej...
„NIE KUPUJ KOTA W WORKU” dnia 07.05.2014 odbyło się w internacie spotkanie w ramach zadania „WSPANIALI OPIEKUNOWIE ZWIERZĄT” którego organizatorem było Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Rolnictwa” oddział Słupsk. Podczas spotkania pp. Anna Strąg i Janusz Strąg oraz pies Bolo, pp. Anna i Janusz zaprezentowali umiejętności psa Bolo jedynej w Polsce rasy psów do zadań specjalnych, kryminalnych, bojowych.  ...więcej...
„Ale jaja! Wielkanocna licytacja w Galerii Jantar”

W dniach 12 - 17 kwietnia 2014 roku w Centrum Handlowym Jantar odbyła się akcja – Wielkanocne Malowanie Jaj z udziałem wychowanków Rodzinnych Domów Dziecka z Pomorza oraz specjalnych gości. W tejże pięknej i twórczej akcji wzięli udział również uczniowie naszego Ośrodka. Byli to artyści z kl. IIc Szkoły Przysposabiającej do Pracy, kształcący się w kierunku rękodzieła artystycznego oraz utalentowani plastycznie uczniowie z kl. IIId Gimnazjum pracujący pod kierunkiem pani K. Wiśniewskiej, M. Łosiak i M. Józefowicz.
...więcej...
31 marca 2014r. kolejny raz dzięki ludziom, którym los niepełnosprawnych dzieci nie jest obojętny wszyscy wychowankowie internatu aktywnie spędzali czas wolny w Placu Zabaw „Kindrplanecie” oraz Kręgielni MK Bowling w Centrum Handlowym Jantar w Słupsku. Dobra zabawa
i niezapomniane chwile na długo pozostaną w pamięciach naszych wychowanków. Organizatorami wyjazdu były Bożena Zagórowska oraz Małgorzata Patrzykowska – Kujawska. 
...więcej...
 
25 lutego 2014 w zorganizowaliśmy spotkanie pt. „ Jaki to zawód?”. Wychowankowie mogli utrwalać swoją wiedzę na temat różnych zawodów poznanych w czasie zajęć poprzez zagadki, krzyżówkę oraz zadania na czas. Zabawa była przednia, a wniosek nasuwał się sam: każdy zawód jest potrzebny i ważne jest jego odpowiedzialne wykonywanie. Rozstrzygnięto tez wcześniej ogłoszony konkurs na najzabawniejszego bałwanka wybór był trudny - wszyscy uczestnicy otrzymali słodki podarunek.
 ...więcej...

 

             IV OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD WIDOWISK BOŻONARODZENIOWYCH
                                                 Damnickie Betlejki 2014

„Kolęda płynie z wysokości i uczy nas miłości” pod takim hasłem 16 stycznia 2014 r. odbył się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Marynarza Polskiego w Damnicy IV Ogólnopolski Przegląd Widowisk Bożonarodzeniowych - Damnickie Betlejki. W tym roku w przeglądzie wzięło udział 11 zespołów.
...więcej....
Nasza Szlachetna Paczka w SOSW w Damnicy

Dyrektor SOSW opiekunowie Koła Biblijnego pragną serdecznie podziękować wszystkim ludziom dobrej woli, którzy okazali wrażliwe serce na potrzeby drugiego człowieka i odpowiedzieli na nasz apel, wspierając akcję charytatywną ,,Nasza Szlachetna Paczka”. Dzięki hojności i zaangażowaniu sponsorów, nauczycieli, rodziców i samych uczniów trafiło aż 18 paczek do rodzin najbardziej potrzebujących pomocy na święta. ...więcej...
 
Wyjazd na rewię na lodzie w prezencie mikołajkowym

Z radością donosimy wszem i wobec, że w tym roku wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marynarza Polskiego w Damnicy otrzymali wyjątkowy prezent od Św. Mikołaja. Był to wyjazd w dniu 5 grudnia 2013 r. do Gdańska, do HALI OLIVIA na Moskiewską Rewię na Lodzie pt. „Śpiąca Królewna”. Dzięki naszemu Panu Staroście – Sławomirowi Ziemianowiczowi oraz Radzie Rodziców OSW ponad 70 uczniów, wychowanków i opiekunów pod kierownictwem wicedyrektora placówki pojechało na piękne widowisko na lodzie. ...więcej...
PODZIĘKOWANIE

Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego im. Marynarza Polskiego w Damnicy pragnie złożyć w imieniu nauczycieli i rodziców serdeczne podziękowania załodze pociągu SKM – Gdynia Cisowa, która w dniu 5 grudnia br. przewoziła 71-osobową grupę wychowanków i opiekunów na trasie Damnica - Gdańsk Przymorze oraz Gdańsk Przymorze – Damnica.
Dziękujemy konduktorom: Panu Leszkowi Kupc, Juliuszowi Pacewiczowi, sokistom SKM – Panu Waldemarowi Foss i Rafałowi Nikołajew za profesjonalne przygotowanie składu, przemiłą opiekę i pomoc naszym niepełnosprawnym uczniom podczas całej podróży w obie strony.
Nasi opiekunowie, a przede wszystkim dzieci były zachwycone i poruszone pełnym życzliwości podejściem do nich oraz zagwarantowaniem całej grupie tak bezpiecznego i wygodnego przejazdu. Dla nas było to, jak podwójny prezent mikołajkowy, bo jeden to Moskiewska Rewia na Lodzie „Śpiąca Królewna” zafundowana przez Pana Starostę, a drugi to paczka dobroci i uśmiechu od pracowników kolei SKM.
Jeszcze raz gorąco dziękujemy i liczymy na dalszą tak dobrą współpracę.
Rozstrzygnięcie I Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego pt: „Piękno polskiej jesieni”

28 listopada 2013 r. o godz. 11.00 w sali lustrzanej damnickiego pałacu ogłoszono wyniki I Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego pt: „Piękno polskiej jesieni”. Konkurs zorganizowany był przez nauczycielki Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Marynarza Polskiego w Damnicy: Małgorzatę Łosiak, Mirosławę Korda i Dorotę Kosucho. Zainteresowanie konkursem przerosło oczekiwania organizatorów. Wpłynęło 126 prac uczniów niepełnosprawnych z trzynastu placówek oświatowych z województwa pomorskiego. ...więcej...
„NA ŚWIĘTEGO ANDRZEJA BŁYSKA PANNOM (i nie tylko) NADZIEJA”..
Pod takim hasłem odbyła się w listopadowy wieczór (27.XI.13r) w internacie SOSW IMPREZA ANDRZEJKOWA, na której bawili się wszyscy wychowankowie i zaproszeni goście. Nad przebiegiem zabawy czuwali organizatorzy – wychowawcy internatu (M.P-K, B.Z,R.B, J.J), którzy zadbali nie tylko o przebieg imprezy, lecz również odpowiedni wystrój sali gier, świetną oprawę muzyczną.
Główną atrakcją były tajemnicze wróżki, które wszystkim chętnym za pomocą kart i magicznej kuli przepowiadały przyszłość. Kolejka do nich była ogromna. ...więcej...
Wycieczka w okolice Poznania
Dnia 21 listopada 2013 roku uczniowie klasy Vb szkoły podstawowej wraz zez swoją wychowawczynią Agnieszką Warkocką pojechali się na całodniową wycieczkę do Centrum Ochrony Pachnicy Dębowej przy Nadleśnictwie Łopuchówko pod Poznaniem.
Wyjazd odbył się dzięki współpracy naszego Ośrodka z Towarzystwem Przyjaciół Lasu działającym przy Nadleśnictwie Damnica oraz hojności tajemniczych sponsorów, dla których nasi wychowankowie przygotowali drobne upominki. Miejsce, do którego dotarliśmy po długiej podróży było bardzo urokliwe.
Celem programu było uczestnictwo w zajęciach edukacyjnych dotyczących znaczenia lasu dla człowieka i jego środowiska. ...więcej...
VI Międzywojewódzki Konkurs Recytatorski w Tczewie

15 listopada 2013 r. uczniowie naszego Ośrodka prezentowali swój talent recytatorski na VI Międzywojewódzkim Konkursie Recytatorskim zorganizowanym przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tczewie. Do występu uczniów przygotowały panie: Agnieszka Nowak, Dorota Gajewska oraz rodzic - Anita Aleksandrowicz.
Szkołę podstawową reprezentował uczeń kl. Vb – Jarosław Aleksandrowicz.  ...więcej...

 

Warcabowe zwycięstwo naszych uczniów
W dnach 8 - 10.11.2013r. w Miłakowie odbył się VII OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ W WARCABACH 64 POLOWYCH - „Sprawni Razem”.Reprezentacja naszego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Damnicy: Angelika Mróz, Damian Kirko oraz Adam Czub, wszyscy z kl. IIc gimnazjum, zdobyli III miejsce w grze błyskawicznej i III miejsce w grze zespołowej. Są zatem trzecią drużyna w Polsce na trzynaście startujących.
Najlepszym zawodnikiem do lat 19 został Damian Kirko, który zdobył I miejsce oraz wywalczył prawo startu w Mistrzostwach Europy do lat 19.   ...więcej...
Integrujący Dzień Niepodległości w Damnicy

Dnia 8 listopada 2013 r. o godzinie 11.30 na Sali Lustrzanej damnickiego pałacu odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Pierwszy raz to wielkie święto miało charakter integracyjny. Nauczycielki Ośrodka Szkolno-Wychowawczego: Dorota Kosucho i Joanna Lubiniecka na obchody 11 Listopada zaprosiły uczniów Zespołu Szkółw Damnicy.Co więcej, nasi goście – uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej z ZS wraz ze swoją wychowawczynią włączyli się w przygotowanie części artystycznej, wspólnie z młodzieżą z kl. IIb Gimnazjum i III d SPdP.  ...więcej...
Na Drodze do Bezpieczeństwa
W dniu 23 października 2013 r. dyrektor Władysława Hanuszewicz była gościem Wojewody Pomorskiego na konferencji „Promocja bezpieczeństwa na drogach - Na Drodze do Bezpieczeństwa 2013”. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele instytucji wojewódzkich i samorządowych zajmujących się bezpieczeństwem na drogach, reprezentanci straży miejskich, policji, fundacji i stowarzyszeń podejmujących tę tematykę.
Konferencja była elementem drugiej edycji wojewódzkiego konkursu „Na Drodze do Bezpieczeństwa”, której laureatem w roku 2012 był Specjalny Ośrodek Szkolno -Wychowawczy im. Marynarza Polskiego w Damnicy.  ...więcej...
 Wyróżnienia w konkursie plastycznym

W dniu 21 października 2013 r. dwie uczennice wraz z nauczycielami wzięły udział w uroczystym wręczeniu nagród i wyróżnień w konkursie plastycznym pt. „Jan Paweł II – Papież Dialogu”.
Uroczystość ta miała miejsce w Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku. Spośród 454 prac plastycznych nadesłanych z 24 placówek Patrycja Berkieta i Małgosia Tkacz z kl.Vc SP zdobyły wyróżnienia w swojej kategorii wiekowej.   ...więcej...
„Kartka urodzinowa dla Oliwii”

W związku z informacją, która pojawiła się na Facebook’u dotyczącą marzenia chorej na raka 6-letniej Oliwki, która chciałaby otrzymać kartki urodzinowe, wychowawczyni internatu w SOSW w Damnicy, Edyta Berbecka zorganizowała w naszej placówce akcję „Kartka urodzinowa dla Oliwii”.
 ...więcej...
 

 

Happening z okazji Światowego Dnia Żywności

Aby zwrócić uwagę społeczeństwa na skalę i problematykę marnowania żywności Banki Żywności w Polsce trzeci rok z rzędu organizowały w dniu 16 października obchody Światowego Dnia Żywności. Nasz Ośrodek już drugi raz wziął udział w tej edukacyjnej i wychowawczej manifestacji.
 ...więcej...
Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej w naszej placówce

Dzień 14 października rozpoczął się u nas od świętowania Dnia Edukacji Narodowej. W naszej szkole ta piękna uroczystość była przede wszystkim spotkaniem uczniów, także nowoprzybyłych, jak również podziękowaniem dla nagrodzonych, zasłużonych nauczycieli, wychowawców, pracowników administracji i obsługi. Gratulujemy !
15 października byliśmy gospodarzami Powiatowych Obchodów DEN , z udziałem Pana Starosty Sławomira Ziemianowicza, władz Starostwa oraz nagrodzonych Gości z placówek pow. słupskiego.
 ...więcej...
 

Dnia 9 października 2013r. wszyscy wychowankowie grup wychowawczych wzięli udział w imprezie z okazji ŚWIĘTA DRZEWA.
W tym roku tematem przewodnim było ŻYCIE MRÓWEK – SANITARIUSZY LASÓW i ich wpływ na ekosystem lasu.   ...więcej...

 

Święto pieczonego ziemniaka - wyjątkowy dzień w naszej szkole

W dniu 9 października 2013 r. w SOSW w Damnicy odbyła się impreza dydaktyczno-wychowawcza z okazji „Dnia pieczonego ziemniaka". Po raz kolejny mieliśmy przyjemność gościć funkcjonariuszy i osadzonych z Aresztu Śledczego w Słupsku Oddział Zewnętrzny w Ustce. Na tę okazję panowie wychowawcy i jednocześnie motocykliści przygotowali pogadankę na temat poruszania się na motocyklach w ruchu drogowym.   ...więcej...
 

Nowy rok szkolny wszystkie grupy wychowawcze rozpoczęły od smakołyków. Na kulinarne zajęcia warsztatowe została zaproszonap. Halinka, która jest mistrzem w pieczeniu ciast.
Pod jej kierunkiem wszystkie dzieci łączyły składniki, mieszały, wyrabiały i z ogromną ciekawością czekały, aż wyrośnie z tego ogromna pyszna DROŻDŻÓWKA.   ...więcej...

 

Dnia 16 września 2013 r. odbyła się kilkugodzinna wycieczka do Ustki. Głównym punktem programu był rejs statkiem „Unicus”. Pani Bożenka Kowalko pozyskała sponsora, który udostępnił nam autokar. To właśnie dzięki uprzejmości p. Grzegorza Grabowskiego, dyr. Zakładu Gospodarki Komunalnej w Damnicy, wyruszyliśmy popołudniem z internatu Ośrodka w poszukiwaniu wakacyjnych atrakcji i wspomnień.
Po raz kolejny p. Ryszard Mikołajczyk oraz p. Jerzy Olszewski udostępnili Pani Magdalenie Szpak i p. Edycie Berbeckiej statek „Unicus” . Dzięki temu wszystkie dzieci z internatu mogły płynąć w rejs.
 ...więcej...
I Wojewódzki Konkurs Plastyczny dla uczniów kształcenia specjalnego pt: „Piękno polskiej jesieni”.Konkurs plastyczny „Piękno polskiej jesieni” zainspirowany został złotą, polską jesienią, która fascynuje paletą barw, pięknem które przemija i odradza się. Jesienią mamy czas do refleksji i przyjrzenia się promieniującej kolorami przyrodzie. Dzieci i młodzież mogą obserwować oraz podziwiać jesień, podczas spacerów po najbliższej okolicy jak i w czasie wycieczek szkolnych.
Organizatorem konkursu jest Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Marynarza Polskiego w Damnicy (k. Słupska) - nauczyciele odpowiedzialni za realizację: Małgorzata Łosiak, Mirosława Korda, Dorota Kosucho.  ...więcej...
 
OGŁOSZENIE
Oferta programowa GOKiS w Damnicy.
GMINNY OŚRODEK KULTURY I SPORTU W DAMNICY
ul. Witosa 11, 76-231 Damnica

                                  

                                     Nowy Rok Szkolny 2013/2014

 

Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji Bezpieczne Wakacje 2013
Celem jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa spędzania wolnego czasu przez dzieci, młodzież         i dorosłych.

 

W miniony czwartek (27 czerwca 2013r) wychowankowie internatu pożegnali na sportowo rok szkolny. Podzieleni na trzy drużyny uczestniczyli w konkurencjach sportowych (m.in. slalom: toczenie piłki kijami unihokeja, rzucanie kołami hula-hop na piłki lekarskie, bieg z przewracaniem i podnoszeniem pachołków z przejściem przez szarfę). W zawodach brali udział również uczniowie z Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Słupsku, którzy przyjechali ze swoimi opiekunami.  ...więcej...
Dnia 27 czerwca 2013r. w ramach działań związanych z BRD (Bezpieczeństwem Ruchu Drogowego) odbyło się spotkanie z aspirantem Lesławem Kotem z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Słupsku. Pan policjant opowiedział o podstawowych zasadach, które należy przestrzegać biorąc udziału w ruchu drogowym oraz o tym jak należy bezpiecznie zachowywać się podczas spędzania czasu wolnego w wakacje.  ...więcej...
Czekamy na wakacje!
Dnia 26.06.2013 wychowankowie grup wychowawczych pojechali na całodniową wycieczkę autokarową do Gdańska-zoo oraz Kaszubskiego Parku Miniatur w Stryszej Budzie.Była to nagroda za całoroczny trud i zmagania ufundowana przez wychowawców. ...więcej...
 
Wycieczka do Gdyni i rejs „Zawiszą Czarnym”
25 czerwca grupa 18 uczniów i 6 opiekunów z naszego Ośrodka, pod sprawnym kierownictwem pani Mirosławy Sawickie-Glinki, pojechała na wycieczkę do Gdyni i odbyła rejs żaglowcem. Nie była to jednak zwyczajna wycieczka. I nie był to, bynajmniej, zwyczajny rejs. Śmiało można powiedzieć, że była to prawdziwa przeprawa dla „szczurów lądowych”, które zamarzyły o morskiej przygodzie. Udało się ją przeżyć, naszej 24 osobowej grupie, na żaglowcu „Zawisza Czarny”. ...więcej...
W dniach 21-22 czerwca 2013 r. trzech uczniów z naszej szkoły pod opieką Marleny Józefowicz pojechało w nagrodę do Warszawy. Organizatorem wycieczki był Wydział Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Słupsku w ramach projektu „Zdolni z Pomorza”. Wytypowani uczniowie zasłużyli na to wyróżnienie wysokimi wyniki w nauce i zachowaniu. Damnicki Ośrodek reprezentowała Klaudia Owsiana z kl. II d G, Ewa Dajnowicz z kl. Ic SPdP i Michał Marcinkiewicz z kl. IIIb SPdP.  ...więcej...
W roku szkolnym 2012/13 po raz trzeci zrealizowano pomysł na cykliczną imprezę z okazji obchodów Dnia Patrona naszej Placówki, IV Międzyszkolny Konkursu Plastyczny „ Morze, nasze morze „.
Finał tego konkursu miał miejsce 20 czerwca 2013 roku w SOSW Damnica - Filia w Machowinku. Spotkanie miało charakter integracyjny. Na uroczystość wręczenia nagród przyjechały nauczycielki z laureatami ze szkół podstawowych w Wytownie i Objeździe. ...więcej...
20 czerwca 2013r.klasa I b gimnazjum w ramach projektu„Wychowanie komunikacyjne i bezpieczeństwo ruchu drogowego” pojechała pod opieką wychowawczyni Doroty Kosucho i Małgorzaty Łosiak do Trójmiasta. Uczniowie w praktyce mogli wykorzystać swoją wiedzę, jak właściwie zachować się na drodze i w pociągu. Szczególną ostrożność zachowywali przy wsiadaniu i wysiadaniu ze środków transportu. Mieli założone odblaskowe kamizelki, które są ważnym elementem bezpieczeństwa na drodze.
 ...więcej...
 
"Noc Świętojańska"
W piękną słoneczną środę(19.06) w przypałacowym parku odbyło się kolejne spotkanie integracyjne wychowanków grup wychowawczych z paniami z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich, ze sponsorami, uczniami miejscowej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum oraz ludźmi, których los naszych dzieci nie jest obojętny.
Najwięcej radości sprawiło dzieciom szukanie kwiatu paproci, skoki przez ognisko, tańce i śpiewy przy wtórze muzyki akordeonistów. Na wodę chłopcy puścili łódeczki z kory przyozdobione wiankami z kwiatów. ...więcej...
Po raz kolejny w Słupsku 16.06.2013 odbył się Jarmark Gryfitów w trakcie którego można było skorzystać z Pchlego Targu. Jarmark był współorganizowany przez Kiwanis International.Wszyscy nauczyciele- wychowawcy internatu po raz czwarty wzięli udział w tej imprezie. Zorganizowaliśmy stoisko z pracami dzieci     i nie tylko.  ...więcej...
W dniach 11 – 14.06.2013 r. w naszym ośrodku realizowany był projekt Szkolne Dni Profilaktyki i Sportu pod hasłem „Stawiam na zdrowie” w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Niepełnosprawnych „Dajmy im radość”.
Program adresowany był do mieszkańców powiatu słupskiego ze szczególnym uwzględnieniem naszych uczniów, ich rodziców i nauczycieli. ...więcej...

 
Jak wygląda wrzosiec bagienny,woskownica europejska,rosiczka okrągłolistna​?...

Tego wszystkiego mogliśmy dowiedzieć się 12.06.2013r. wyjeżdżając na wycieczkę autokarową do rezerwatu przyrody „Bagna Izbickie”.Nasz przewodnik Pan Grzegorz Czerski inżynier nadzoru z Nadleśnictwa Damnica z przyjemnością i zaangażowaniem pokazywał nam i opowiadał o urokach parku.
...więcej...
Dzień Patrona w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Damnicy
10 czerwca 2013 r. świętowaliśmy w naszej placówce w Damnicy Dzień Patrona, czyli 7 rocznicę nadania imienia Marynarza Polskiego. Tegorocznym patronem wybrana została żeglarka, Natasza Caban. Przez cały rok szkolny uczniowie zapoznawali się z postacią Pani Nataszy, jej życiorysem, osiągnięciami i zasługami. Razem z nauczycielami przygotowali także piękne prace plastyczne o tematyce marynistycznej.
Tegoroczna uroczystość obfitowała w wiele atrakcji. Gościem honorowym obchodów był żeglarz, kapitan Jacek Zieliński. ...więcej...
Turnus rehabilitacyjny - Lądek Zdrój - 23.05.2013r. – 6.06.2013r.
23 maja wyruszyłyśmy wraz z 10 uczniami klas: VbSP ZET, IIb G ZET, Ic SPdP i IIId SPdP oraz jedną absolwentką naszego Ośrodka – Iwonką Prusik w poszukiwaniu relaksu, wypoczynku i wspaniałej przygody na dwutygodniowy turnus do Lądka Zdroju. Jak zawsze z otwartymi ramionami i sercami przyjął nas Ośrodek Konferencyjno – Rehabilitacyjny „Złoty Łan”.   ...więcej...
 
Dnia 28 maja 2013 r., na zaproszenie Magdaleny Kuchty i Magdaleny Szczekarewicz odbyły się w Machowinku wspólne zajęcia Przemka Trowskiego i kl. IIIb Szkoły podstawowej. W lekcji uczestniczyło  6 uczniów z Damnicy wraz z wychowawczynią Dorotą Gudebską oraz Przemek, który również jest uczniem tej klasy i realizuje nauczanie indywidualne w DPS Machowinko.
Temat lekcji brzmiał: „Nad Morzem Bałtyckim - krajobraz nadmorski, roślinność i zwierzęta.”
...więcej...

 

23 maja, o godzinie 9.30, rozpoczęliśmy w naszym Ośrodku szkolne obchody Dni Godności Osoby Niepełnosprawnej. Uroczystościom szkolnym przewodniczyła v-ce dyrektor, pani Mirosława Sawicka-Glinka, która oficjalnie powitała zaproszonych gości. Impreza miała charakter integracyjny, w której, oprócz naszych uczniów i wychowanków, ich nauczycieli i rodziców, uczestniczyli: pan Leszek Jankowiak, przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Słupsku, uczniowie wraz z nauczycielami z SP w Skórowie, SP w Gogolewie i Gimnazjum w Damnicy, uczestnicy WTZ przy ul. Długosza w Słupsku oraz rodzice z dziećmi z poza naszej placówki. ...więcej...
Dnia 22 maja 2013r. w sali lustrzanej Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Damnicy odbyła sie uroczystość wręczenia Honorowych Wyróżnień Starosty Słupskiego "Daję Radość". Wręczenie wyróżnień poprzedziły wystąpienia dyr.SOSW Władysławy Hanuszewicz, R.Wismont, Starosty Słupskiego Sławomira Ziemianowicza,  projekcja filmu "Marzenia o przyszłości" oraz występy artystyczne uczniów z  SOSW w Damnicy, zespołu "BiS czyli Borówka i spółka" z SOSW w Damnicy.
...więcej...

 

 
Z A P R O S Z E N I E
na
Powiatowy Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej 22 maja 2013 r.
Uroczystość odbędzie się w dniu 22 maja 2013 r. o godz. 12.00
w sali lustrzanej Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marynarza Polskiego w Damnicy, kul. Korczaka 1, podczas której Sławomir Ziemianowicz Starosta Słupski wręczy Honorowe Wyróżnienia "Daję Radosć".

 

Wycieczka zespołu R-W do Ustki – podróż statkiem
15 maja 2013r. w godzinach porannych w naszej szkole było wielkie poruszenie.... Wychowankowie zajęć rewalidacyjno – wychowawczych wraz z rodzicami oraz czworo uczniów, wyróżniających się zachowaniem wybrało się na wycieczkę do Ustki. ...więcej...
Dnia 15.05.2013 r. w Gdyni odbył się XIV Pomorski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych. W turnieju uczestniczyły reprezentacje 15 szkół z całego województwa pomorskiego. Drużyna  SOSW Damnica zajęła III miejsce w swojej grupie sprawnościowej. ...więcej...
W dniach 14 -16 maja 2013 r. 6-osobowa grupa dzieci z naszego Ośrodka wzięła udział w IX Ogólnopolskiej Spartakiadzie pod hasłem „Z wiosną po zdrowie”. Już od dziewięciu lat Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Działdowie, działające przy Ośrodku Rehabilitacyjno - Edukacyjno- Wychowawczym organizuje spotkania sportowe dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. ...więcej...
Aktywnie uczestnicząc w realizacji założeń projektu „Wychowanie komunikacyjne i bezpieczeństwo ruchu drogowego” wyróżnionego w I edycji konkursu Wojewody Pomorskiego „NA DRODZE DO BEZPIECZEŃSTWA” 9 maja 2013r. uczniowie klas: IIIbSP, IVbSP, VbSP, IIbG, IIdG i IcSPdP wyjechali wraz z opiekunami do Bytowa. Wycieczka miała charakter edukacyjno-rekreacyjny, a jednym z jej głównych celów było wdrażanie do bezpiecznego poruszania się po ulicach miasta, korzystanie z sygnalizacji świetlnej – jednym słowem mówiąc – uczniowie utrwalali w praktyce zdobytą na zajęciach edukacyjnych i rewalidacyjnych wiedzę na temat bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.
...więcej...
8 maja 2013 roku wychowankowie z głęboką niepełnosprawnością umysłową: Joanna Jabłońska i Piotr Bęben, realizujący w damnickim Ośrodku zajęcia rewalidacyjno – wychowawcze po raz kolejny uczestniczyli w Pomorskim Dniu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych. Po raz pierwszy dołączyła do nich zawodniczka z indywidualnych zajęć R-W - Sylwia Zabiegła oraz Weronika Białkowska – uczennica kl. I b szkoły podstawowej. Tegoroczne zawody odbywały się w nowej, dopiero co oddanej sali gimnastycznej przy SOSW w Słupsku. ...więcej...
W dniu 7 maja 2013 roku pani Magdalena Kuchta i Dorota Gudebska zorganizowały dla uczniów kl. IIIb SP wycieczkę do Parku Dinozaurów w Łebie. W ramach integracji w wycieczce uczestniczył Przemek Trowski pod opieką Magdaleny Szczekarewicz, która w Filii Machowinko prowadzi z nim zajęcia nauczania indywidualnego. ...więcej...
Dnia 18 kwietnia 2013 roku w I grupie wychowawczej w internacie odbyły się zajęcia artystyczne w ramach propozycji spędzania wolnego czasu.
Zajęcia z dziewczętami poprowadziła p. Lucyna Kaźmierczak ze Słupska. ...więcej...
10 kwietnia 2013r.

Wychowawcy pracujący z dziećmi specjalnej troski w swej pracy są przyzwyczajeni do przeżywania razem z dziećmi ich sukcesów i porażek, ale obserwując serdeczność, życzliwość i bezinteresowność osób pracujących w uczącej zdrowej rywalizacji kręgielni mk bowling oraz pełnej magii kinderplanecie byliśmy wzruszeni i ciągle pełni wiary w drugiego człowieka.
Wszyscy wychowankowie grup wychowawczych wraz z opiekunami spędzili tam niezapomniane chwile podczas beztroskiej zabawy. było wspaniale!!! ...więcej...
 
Urodziny wychowanków zajęć R-W świętujemy w szkole
9 kwietnia 2013 r. to szczególny dzień dla Sylwii Zabiegłej – wychowanki naszego Ośrodka, która na co dzień uczestniczy w indywidualnych zajęciach rewalidacyjno – wychowawczych. Wraz ze swoją nauczycielką Magdaleną Szpak przyjechała do zespołu R-W, by w gronie rówieśników świętować swoje 15-te urodziny. Pani Magda zorganizowała przyjęcie urodzinowe specjalnie dla Sylwii. ...więcej...
Tradycyjnie, w dniu wyjazdu wychowanków na święta – 27 marca br., odbył się Poranek Wielkanocny. Uroczystość rozpoczęto od modlitwy i poświęcenia pokarmów przez proboszcza parafii Zagórzyca ks. Henryka Jereczka. Wszyscy zebrani poprzez obejrzenie krótkiej prezentacji multimedialnej mieli możliwość przypomnienia sobie wydarzeń Wielkiego Tygodnia i Zmartwychwstania Pańskiego. Natomiast zaprezentowany program artystyczny odświeżył naszą pamięć o dawnych i współczesnych tradycjach i zwyczajach wielkanocnych. ...więcej...
Dnia 25.03.2013 odwiedziły nas panie ze Stowarzyszenia KIWANIS INTERNATIONAL Klub Słupia           w Słupsku. Pani Ela Urbańska przekazała wychowankom grupy czwartej komputer. Chłopcy bardzo     się ucieszyli ,bo od dłuższego czasu nie mieli komputera. Panie obejrzały nasz Ośrodek rozmawiały    z wychowankami .Przy herbatce omówiliśmy naszą dotychczasową współprace. Panie podziękowały      za uszyte lalki "Kiwaniski" i poduszki. Ponadto pp. Ela Urbańska i Marzena Grabowska ufundowały    dla każdego wychowanka internatu wielkanocnego czekoladowego zajączka. Serdecznie dziękujemy   za przychylność i współpracę. ...zdjęcia...
                                                                                                     Opracowała Elżbieta Szczypek

                                                                                                                  Damnica, 2013-03-05

O g ł o s z e n i e

Dotyczy:
zapytania ofertowego na wykonanie robót remontowych w pomieszczeniach sanitarnych w budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marynarza Polskiego w Damnicy

Dziękuję za złożenie ofert.

Nie wybrano żadnej oferty.
Wszystkie złożone oferty przekraczają aktualne możliwości finansowe Ośrodka.

                                                                                                  Dyr. Ośrodka
                                                                                                              z up. M.Sawicka-Glinka

 
Z A P Y T A N I E     O F E R T O W E
w trybie ustawy PZP art. 4 pkt. 8 (Dz. U. z 29 stycznia 2004 r. Nr 19 poz.. 177 ze zm.)

Dotyczy:
Wykonanie robót remontowych w pomieszczeniach sanitarnych w budynku
Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marynarza Polskiego w Damnicy.

 

W dniu 24 stycznia 2013 r. w Ośrodku w Damnicy zakończono wyczekiwaną przez nauczycieli i dzieci realizację projektu na tzw. salę czasowego wykluczenia. Pięcioro wolontariuszy z Kredyt Banku przy     ul. Wojska Polskiego 7 w Słupsku na czele z dyrektorem wydziału Dorotą Piętką zjawiło się w pałacu     z samego rana, by wykonać jedno zadanie: urządzić gabinet specjalistyczny dla wychowanków z zaburzeniami zachowania i emocji.  ...więcej...
Szanowni Państwo!
W związku z renowacją plafonu w sali lustrzanej damnickiego pałacu zmuszeni jesteśmy odwołać organizację planowanej w styczniu 2013 r. imprezy
pn. IV Ogólnopolski Przegląd Widowisk Bożonarodzeniowych DAMNICKIE BETLEJKI.                                                    
Jednocześnie żywimy nadzieję, że w roku 2014 nasza oferta ponownie zainteresuje grono sympatyków ww. imprezy i spotkamy się w SOSW w Damnicy.
                                                                                                                                           Władysława Hanuszewicz      
                                                                                                                                           dyr  SOSW w Damnicy
W czwartek 6 grudnia 2012 r. w zimowej aurze, w mikołajowej czapce do Ośrodka przybył największy    z Mikołajów – sam Pan Starosta Sławomir Ziemianowicz wraz ze swoją świtą: Panem Wicestarostą         i Naczelnikiem Wydziału Edukacji i Polityki Społecznej. Jak co roku Pan Starosta postarał się o jeden wspólny prezent dla wszystkich dzieci. Prezent bardzo pożyteczny, spakowany aż w 4 worki: kredki, farby, ołówki, krepina, nożyczki, modelina, klej, plastelina, wycinanki, no i smakowite pomarańcze       i cukierki. ...więcej...
W środę 5 grudnia 2012 r., w placówce pojawiło się czterech skazanych z Aresztu Śledczego w Słupsku (Oddział Zewnętrzny w Ustce), którzy wspólnie ze swoim wychowawcą chodzili od klasy do klasy            z wielkimi torbami słodkich upominków. Dzieci były całkowicie zaskoczone i spontanicznie okazywały swą radość i wdzięczność. ...więcej...  
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie realizuje projekt "Rękodzieło sposobem na przełamanie barier". W wyniku rekrutacji do projektu zakwalifikowało się 16 osób w tym dwie uczennice naszej szkoły: Patrycja Leśniewska oraz Renata Pokorska.
W "Głosie Pomorza" ukazał się artykuł o realizowanym projekcie... ...więcej...
W odpowiedzi na O G Ł O S Z E N I E
dotyczące dzierżawy gruntów w zarządzie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marynarza Polskiego w Damnicy
z dnia 31 października 2012 r.
 
           Dyrektor  Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marynarza Polskiego  w Damnicy informuje, że wybrano ofertę na dzierżawę  gruntów rolnych złożoną
przez Ewę i Dariusza MAZIEC zam. w Damnicy.
                                                                                                                                                 Dyr Władysława Hanuszewicz
SOSW – Damnica, 21 listopada 2012 r.
W  przytulnym pomieszczeniu gospodarstwa domowego 14 listopada 2012 odbyły się warsztaty  „Pieczemy babeczki” Akcja  ogólnopolska skierowana do placówek oświatowo –wychowawczych,            w której wzięliśmy udział. Oj działo się…...więcej...

 

W niedzielę 11 listopada 2012 po raz drugi wzięliśmy udział w VII edycji „Balu Duchów” poprzez ekspozycję i sprzedaż prac naszych wychowanków oraz pomoc w dekoracji Hali Gryfia w Słupsku . Imprezę poprowadziła grupa taneczna z Centrum Tańca GABI.Od 2009 roku współpracujemy ze Stowarzyszeniem Kiwanis International Klub Słupia w Słupsku. Współpraca nasza polega na tym ,że szyjemy lalki „kiwaniski”, organizujemy kiermasze z pracami naszych wychowanków w czasie imprez organizowanych przez Kiwanis.. ...więcej...
Skoro świt 6 listopada 2012 roku trzyosobowa drużyna – Angelika Mróz, Adam Czub, Damian Kirko - pod kierunkiem pani Ewy Szady-Borzyszkowskiej wyruszyła w drogę do Pelplina, gdzie odbywały się IX Mistrzostwa Województwa Pomorskiego Szkół Specjalnych w Warcabach. ...więcej...
 

 

O G Ł O S Z E N I E
dotyczące dzierżawy gruntów w zarządzie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marynarza Polskiego w Damnicy

z dnia 31 października 2012 r.

Dyrektor
Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marynarza Polskiego w Damnicy

zaprasza

do składania ofert na dzierżawę gruntów rolnych w obrębie Damnica, nr działki rolnej – 319 o powierzchni ogólnej 2,86 ha.

 
W ODPOWIEDZI
NA ZAPYTANIE OFERTOWE NA REALIZACJĘ MIEJSCA ZABAW W RAMACH PROGRAMU „RADOSNA SZKOŁA”

I
NFORMUJĘ, ŻE
najkorzystniejszą ofertę odnoszącą się do przedmiotu zamówienia złożyła firma NOWA SZKOŁA, którą w reprezentował p. Artur Kowalski.

 
29 października 2012 r.
                                                                                                                                                       dyr. Władysława Hanuszewicz
W środę 17. 10. 2012r. wszystkie grupy wychowawcze wybrały się na wycieczkę do lasu z okazji ŚWIĘTA DRZEWA, , która miała na celu podnoszenie świadomości wychowanków w zakresie ochrony środowiska.
...więcej...
 

 

 

We wtorek 16 października br. 34 uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum i SPdP wzięło udział           w bardzo ważnej akcji zorganizowanej przez Bank Żywności w Słupsku z okazji obchodów Światowego
Dnia Żywności. Była to manifestacja, marsz przeciwko marnowaniu jedzenia.  ...więcej...

 

Dnia 11 października 2012 roku odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Nasi młodzi aktorzy z zespołu „Pędziwiatry i Spółka” przygotowali przedstawienie o tematyce jesiennej, a później zaśpiewały dla nas starsze uczennice, prezentując piosenki przygotowane pod okiem pani Ewy Borowczyk. Tradycyjnie tego dnia nastąpiło formalne przyjęcie do społeczności szkolnej nowych
wychowanków naszego Ośrodka, czyli pasowanie. ...więcej...

 

 
W związku ze zbliżającym się Dniem Edukacji Narodowej składam - wszystkim nauczycielom i pracownikom Ośrodka -najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia, radości, cierpliwości, wytrwałości, wielu sukcesów zawodowych oraz wszelkiej pomyślności w życiu prywatnym.

                                                                                                                                      dyr. Władysława Hanuszewicz
                                                                                                                  
Damnica – SOSW, 11 października 2012 r.
 
ZAPYTANIE OFERTOWE NA REALIZACJĘ MIEJSCA ZABAW W RAMACH PROGRAMU „RADOSNA SZKOŁA”

Szkoła Podstawowa Nr 2 przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Marynarza Polskiego w Damnicy składa ZAPYTANIE OFERTOWE na realizację usługi o wartości szacunkowej poniżej równowartości 14.000,- euro.

 

10.10.2012r. Gr IV wraz z wychowawcą Bożeną Kowalko wyruszyła na wycieczkę samochodami terenowymi szlakami Nadleśnictwa Damnica.
Celem naszej wycieczki było poznanie zadań wieży obserwacyjnej ( bezpieczeństwo terenów leśnych oraz ludności ),uwrażliwienie na piękno przyrody, utrwalenie zasad zachowania się w lesie.
Zaprzyjaźniony Pan leśniczy pokazał nam bardzo interesujące miejsce w lesie. Była to „ostoja” rodziny bobrów. ...więcej...

 

„Zwierzęta naszymi przyjaciółmi”
Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum naszego Ośrodka biorą udział w projekcie
pt.„Zwierzęta naszymi przyjaciółmi” realizowanym przez Stowarzyszenie Naukowo –Techniczne Inżynierów i Techników Rolnictwa, Oddział Słupsk. Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Starostwa Powiatowego w Słupsku.
Projekt ma na celu kreowanie u dzieci i młodzieży postaw związanych z poszanowaniem, ochroną i opieką nad zwierzętami oraz zmotywowanie ich do aktywnego działania na rzecz zwierząt.

...więcej...
I JUŻ POŻEGNALIŚMY LATO…
Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie, inwencji i pomysłowości organizatorów 20 września Wychowankowie Grup Wychowawczych uczestniczyli w wycieczce nad morze do Ustki. Dzieci były zachwycone plażą, morzem portem rybackim, latarnią morską. Odbyły długi spacer plażą, zbierały muszelki, sprawdzały czy morska woda jest naprawdę słona, podziwiały morskie fale i mewy. ...więcej...
 
Nowy Rok Szkolny 2012/2013
 
Drodzy uczniowie, rodzice, nauczyciele...
 Niech ten rozpoczynający się rok szkolny 2012/2013 będzie dla nas wszystkich czasem dobrej, spokojnej pracy,
który przyniesie satysfakcje oraz radość z wykonywanej pracy i osiąganych wyników.

 

Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji Bezpieczne Wakacje 2012
Celem jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa spędzania wolnego czasu przez dzieci, młodzież         i dorosłych.

 

Raport z ewaluacji zewnętrznej
W dniach od 10 listopada 2011 r. do 29 lutego 2012 r. w naszym Gimnazjum Nr 2 przeprowadzono ewaluację zewnętrzną – całościową. Badania przeprowadził 3 – osobowy zespół wizytatorów ds. ewaluacji Kuratorium Oświaty w Gdańsku. Końcowy Raport przekazano dyrekcji          i kadrze Ośrodka w dniu 25 kwietnia 2012 roku. ...więcej...
 

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka. Zespól wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w składzie:
Elżbieta Szczypek-przewodnicząca oligofrenopedagog; członkowie –Sylwia Nowosadko logopeda kliniczny, oligofrenopedagog ,terapeuta SI; Sylwia Wierzchowska-psycholog, terapeuta SI; Magdalena Panek –logopeda, Magdalena Kuchta –oligofrenopedagog dokonali podsumowania pracy za rok szkolny 2011/2012 na spotkaniu z rodzicami i ich dziećmi w dniu 28.06.2011.  ...więcej...
 
„Fundacja BOŚ i nasz sukces w konkursie”
W roku szkolnym 2011/2012 z klasa IIb SP pod opieką nauczycieli Bożeny Szycko i Grażyny Gazickiej wzięła udział w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez Fundację BOŚ „Aktywnie po zdrowie” pt. „Zdrowo jem, więcej wiem” . Był to konkurs skierowany do dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych. Składał się z trzech etapów (odpowiadających 3 porom roku: jesień, zima, wiosna), z których każdy stanowił kompilację zajęć lekcyjnych i konkursów, pobudzających kreatywność najmłodszych uczestników.  ...więcej...

Kraj w obrazie.
Konkurs zorganizowany został przez:
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych oddział Park Krajobrazowy „Dolina Słupi”, Starostwo Powiatowe w Słupsku, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im .Marynarza Polskiego w Damnicy. W konkursie wyróżniono ponad 20 osób ,które 20.06.2012 r. otrzymały dyplomy, pendrive, kredki, farby, notesy, plany lekcji pozostali uczestnicy otrzymali dyplom za udział. Wszystkim serdecznie gratulujemy. ...więcej...
 

EURO-spoko 2012 w Damnicy. 18 czerwca 2012 z inicjatywy Elżbiety Szczypek i wychowawców grup wychowawczych, odbyły się rozgrywki sportowe. Gościem specjalnym była „członkini zespołu Jarzębina” Wychowankowie zostali podzieleni na 4 cztery państwa: Polska, Czechy, Rosja i Grecja.  ...więcej...

W dniach 11 – 15.06.2012 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Marynarza Polskiego w Damnicy realizowany był projekt „Szkolne Dni Profilaktyki i Sportu pod hasłem „Zainwestuj w zdrowie”.
Stowarzyszenie Przyjaciół Niepełnosprawnych „Dajmy im Radość” w Słupsku, w partnerstwie z naszym Ośrodkiem, uzyskało na ten cel wsparcie finansowe ze Starostwa Powiatowego w Słupsku, w ramach konkursu na wspieranie zadań publicznych ujętych w Programie Współpracy Powiatu Słupskiego z organizacjami pozarządowymi na 2012 rok w zakresie ochrony i promocji zdrowia.  ...więcej...
 

Dnia 23 maja 2012r. o godz. 5.25 rano, z peronu II słupskiego dworca PKP grupa dziesięciu śmiałków odjechała na dwutygodniowy pobyt w Lądku Zdroju. Pod czujnym okiem i opieką pani Doroty Gajewskiej i pani Oli Studzińskiej dzieci i młodzież z naszego Ośrodka odpoczywały i bawiły się w górach.
Turnus rehabilitacyjny zorganizował dla nas Ośrodek konferencyjno-rehabilitacyjny „Złoty Łan” w miejscowości Lądek Zdrój. O trudach podróży bardzo szybko zapomnieliśmy, ponieważ na miejscu czekało na nas mnóstwo atrakcji. ...więcej...

 

W środę 06.06.2012 r. w szkole odbyła się jedna z najważniejszych uroczystości – Święto Szkoły poświęcone patronowi roku, związanemu z imieniem naszego Ośrodka – Marynarza Polskiego. We wrześniu nauczyciele wraz z uczniami wybierają jedną wybitną postać związaną z morzem, która będzie symbolizować Marynarza Polskiego. W 2011/12 wybór padł na Mateusza Kusznierewicza, wielkiego sportowca, żeglarza, mistrza olimpijskiego. ...więcej...

 

Z okazji Dnia Dziecka wychowankowie grup wychowawczych wraz z wychowawcami wybrali się do „Doliny Charlotty” . Pojechaliśmy autokarem ZGK w Damnicy, za który serdecznie dziękujemy. Koordynatorem wycieczki była Bożena Kowalko. To miejsce tuż za miastem Słupsk i zaledwie 10km od nadmorskiego kurortu Ustka, pośród bukowego lasu, z dala od wielkomiejskiego zgiełku można odnaleźć tutaj oazę spokoju. Dolina oczarowała nas bajkową scenerią, eleganckimi wnętrzami i bliskością natury.

Dzień Dziecka w naszej placówce upłynął bardzo radośnie i spokojnie. Na szkolnej uroczystości uczniowie otrzymali, wraz z życzeniami od dyrekcji i nauczycieli Ośrodka, woreczki słodyczy. Miłą niespodzianką były też przekazane dzieciom piłki (9) oraz słodycze od TAXI CITY i pana Zdzisława Grabińskiego, za co serdecznie dziękujemy. ...więcej...

30 maja br. odwiedzili nas goście z Turcji, którzy przyjechali do Polski w ramach projektu partnerskiego Comenius Regio pt. „Dobrze, że każdy jest inny” (Good that everyone is diffrent). Celem projektu jest doskonalenie procesu nauczania oraz systemu zarządzania oświatą. ...więcej...

30 maja wychowanki gr.I i II odwiedziły firmę „Elegant man” szyjącą garnitury. Dziewczęta oprowadzane przez kierownika Zakładu, zobaczyły dosłownie i w przenośni -od podszewki, jak wygląda produkcja garnituru. ...więcej...

Pod koniec maja grupa uczniów z klas III c SPDP oraz I c G pod opieką pań: Joanny Lubinieckiej i Małgorzaty Łosiak pojechały do słupskiej Ceramikarnii na zajęcia w lepieniu w glinie. Była to nagroda za wyróżnienie w konkursie „Ściana pisania” zorganizowanym z okazji obchodów Pierwszych Urodzin Pracowni Ceramicznej. ...więcej...

"Zobacz we mnie człowieka" to myśl przewodnia tegorocznych obchodów
Powiatowych Dni Godności Osoby Niepełnosprawnej.
29 maja br. w sali lustrzanej naszego Ośrodka wręczono honorowe wyróżnienia Starosty Słupskiego   pn. "Daję Radość" ...więcej...

 
 

Niecodzienny gość..
Podczas obchodów Dni Damnicy - 26 maja br. - gminę odwiedził Leszek Miller, były Premier Polski. Na prośbę Wójta Grzegorza Jaworskiego w sobotę otwarto placówkę i Pani Alicja Bednarek - nauczycielka naszego Ośrodka, pokazała zabytkowy obiekt oprowadzając gości po najważniejszych salach pałacu… ...więcej...

Nasza koleżanka nagrodzona „Białym Bocianem”
Podczas Powiatowych Obchodów Dnia Działacza Kultury w Gminnym Centrum Kultury w Potęgowie – 25 maja br. - rozdano „Białe Bociany 2012” – najwyższe wyróżnienia w kulturze przyznawane w powiecie słupskim. ...więcej...

 

„Cieszmy się z małych rzeczy…” to myśl przewodnia tegorocznych III Ogólnopolskich Konfrontacji Kulturalnych, które odbyły się w naszym Ośrodku 24 maja 2012 r.
Do udziału w imprezie zgłosiło się 16 zespołów ...więcej...

29 maja br. w Sali Lustrzanej Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marynarza Polskiego w Damnicy odbędą się powiatowe uroczystości obchodów Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej,
tym razem organizowane pod hasłem „Zobacz we mnie człowieka ...".      W trakcie uroczystej gali wręczone zostaną statuetki Starosty Słupskiego pn. „Daję radość 2012”,
Do 18 maja, do godziny 15.30 można zgłaszać kandydatów do honorowego wyróżnienia Starosty Słupskiego „Daję Radość”, które przyznawane jest osobom, stowarzyszeniom, firmom, instytucjom i organizacjom działającym aktywnie w powiecie słupskim na rzecz osób niepełnosprawnych.

III OGÓLNOPOLSKIE KONFRONTACJE KULTURALNE

Damnica 2012

„Cieszmy się z małych rzeczy..." ...więcej...

 

W dniach 9 -11 maja 2012 r. 6-osobowa grupa dzieci z naszego Ośrodka wzięła udział w VIII Ogólnopolskiej  Spartakiadzie pod hasłem „Z wiosną po zdrowie”. Już od ośmiu lat Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Działdowie, działające przy Ośrodku Rehabilitacyjno - Edukacyjno- Wychowawczym organizuje spotkania sportowe dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. To ogromne przedsięwzięcie obejmuje swym zasięgiem placówki kształcenia            i wychowania specjalnego z całej Polski. ...więcej...
 

25 kwietnia odbyło się w Internacie spotkanie pt.” Janusz Korczak – przyjaciel dzieci”. ...więcej...

Podsumowanie konkursu „Podwórko – podwórko musi być ładne”

Dnia 18.04.2012 r. wybraliśmy się do MDK-u w Słupsku, gdzie uczestniczyliśmy w uroczystości rozdania nagród przyznanych w II Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym Dzieci i Młodzieży pt. "PODWÓRKO – PODWÓRKO MA BYĆ ŁADNE". ...więcej...

 
Dnia09.05.2012 wychowankowie grup wychowawczych wraz z p. B. Zagórowską uczestniczyli w spotkaniu z p. Anną Mariolą Kasprzak pracownikiem Parku Krajobrazowego "Dolina Słupi" w Słupsku, które zorganizowała E. Szczypek. ...więcej...
Akcja zbierania podpisów „Kibicuję Fair Play”

Nasza placówka uczestniczy w ogólnopolskiej akcji zbierania podpisów „Kibicuję Fair Play”, części programu „Szkoła bez przemocy”. Zbieramy podpisy pod apelem do Władz RP o utrzymanie bezpieczeństwa na stadionach i przestrzeganie zasad fair play. ...więcej...
 
W poniedziałek 16 kwietnia 2012r. wychowankowie Internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Damnicy wzięli udział w wycieczce do Szkółki Leśnej mieszczącej się w Rębowie. Należy ona do Lasów Państwowych i podlega pod Nadleśnictwo Damnica. ...więcej...
Maluchy wygrywają konkursy.
4 kwietnia 2012 r. dwie uczennice z klasy II b SP – Sandra i Weronika odebrały nagrody zdobyte w XIII Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Wielkanoc na Pomorzu”.
Konkurs na najładniejszą pisankę, palmę, stroik wielkanocny ogłosiła Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Kończewie. ...więcej...
Poseł RP Robert Biedroń zwiedza Ośrodek Szkolno-Wychowawczy
w Damnicy
 
W poniedziałek 2 kwietnia 2012 r. w damnickim pałacu niespodziewanie podejmowano wyjątkowego gościa – posła RP,  pana Roberta Biedronia, który to przy okazji wizyty w Gminie Damnica chciał poznać największy zabytek w tej miejscowości. ...więcej...
Konkursowe wielkanocne życzenia
W dniu 2 kwietnia br. w Miejskim Ośrodku Doradztwa Metodycznego w Słupsku odbyło się uroczyste podsumowanie IV edycji konkursu na wielkanocne życzenia świąteczne. ...więcej...

 

21.03.2012r. Wychowankowie Grup Wychowawczych w radosnej atmosferze przywitali wiosnę. W barwnym korowodzie ulicami Damnicy uczestniczyli również uczniowie Liceum Ekonomicznego ze Słupska pod opieką Pedagoga Szkolnego oraz Wychowawcy Internatu. Powitanie wiosny zakończone zostało ogniskiem, na którym wszyscy piekli smaczne kiełbaski. ...więcej...
Konkurs recytatorski w Kartuzach
15 marca 2012 roku grupa dzieci z damnickiego Ośrodka pod opieką pani Joanny Lubinieckiej wzięła udział w XXIV Wojewódzkim Konkursie Żywego Słowa, zorganizowanym przez Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Kartuzach.  Tegoroczne hasło przeglądu poetyckiego brzmiało: „Muszę Wam o tym powiedzieć...”. Uczniowie reprezentujący naszą placówkę to: Patrycja Berkieta z III b SP, Patrycja Wilkiel i Michał Berkieta z V b SP, Jagoda Minko  z I b Gimnazjum oraz Mateusz Kozicki z I c SPDP.
...więcej...
Szkolny poranek wielkanocny
Zgodnie ze szkolną, kilkuletnią tradycją także i w tym roku rozpoczęliśmy święta Wielkanocy wyjątkową uroczystością – „Porankiem wielkanocnym”.  W wiosennym nastroju,   w serdecznej atmosferze, odświętnie ubrani zasiedliśmy do prześlicznie nakrytych stołów wielkanocnych. ...więcej...

 

Od poniedziałku 19 marca 2012 r. rozpoczęliśmy duchowe przygotowania do świąt Wielkanocy, przez trzy dni towarzyszyły nam przeżycia związane z Rekolekcjami Wielkopostnymi. ...więcej...

Zajęcia otwarte w dniu 22 marca 2012 r. – Dzień Otwarty Szkoły

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.....więcej...

13 marca 2012r klasa II b Gimnazjum z wychowawcą zwiedzili Zakład Przemysłu Cukierniczego KDC Pomorzanka Słupsk.  ...więcej...
Dnia 8.03.2012 r. o godzinie 16.30 odbyła się impreza zorganizowana przez grupę V z okazji Dnia Kobiet. Chłopcy przygotowali koncert muzyczny pod hasłem „ kobiety różne są”. ...więcej...
16 lutego 2012 roku wychowankowie grup wychowawczych uczestniczyli w obchodach święta zakochanych.....więcej...
„Hej, wy w kosmosie”, w reżyserii Mariusza Kalukina to film, który został wyświetlony w kinie „Rejs” w Słupsku w dniu 14go lutego 2012 r...więcej...
W dniach 30 stycznia – 10 lutego 2012 r. uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. Marynarza Polskiego w Damnicy uczestniczyli w kursie organizowanym przez Prywatny Zespół Szkół w Słupsku przy ul. Przemysłowej, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, działanie 7.2 Przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej, podziałanie 7.2.1....więcej...
BABCIA NA WESOŁO!!!
Tym razem postanowiliśmy uczcić DZIEŃ BABCI I DZIADKA w sposób zabawny, pełen humoru. Pokazaliśmy jaką najczęściej rolę pełni Babcia w rodzinie i że nie koniecznie jest to staruszka podpierająca się laską....więcej...
Pod koniec stycznia, 28 uczniów, którzy napisali lub namalowali wysoko ocenione przez nauczycieli i jury listy do Świętego Mikołaja, otrzymali jeszcze jedną, dodatkową nagrodę w postaci wyjazdu do Słupska do Pizzerii „Pepe”. Poczęstunek zafundował właściciel tegoż lokalu, co było dla nas wielką i bardzo miłą niespodzianką....więcej...
Dnia 18 stycznia klasa Ic SPdP po raz czwarty odwiedziła pracownię ceramiczną Ceramikarnia w Słupsku.
Tym razem towarzyszyła nam klasa I c Gimnazjum. Pod opieką p. Katarzyny Wiśniewskiej i Małgorzaty Łosiak spacerowaliśmy po słupskim deptaku , robiliśmy sobie zdjęcia, odwiedziliśmy sklep z artykułami rękodzieła artystycznego....więcej...
 
„Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku…”, to tytuł pastorałki, która zaczyna to wyjątkowe spotkanie, kiedy wszyscy uczniowie i nauczyciele w naszym Ośrodku spotykają się na uroczystej szkolnej Wigilii. W tym roku dzień ten przypadł na 21 grudnia....więcej...
W grudniu 2011 r. uczniowie z klasy Ic SPdP pod kierownictwem Katarzyny Wiśniewskiej brali udział w III edycji konkursu „Re- bombka”, którego organizatorem było Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku. Uczestnicy konkursu prześcigali się w pomysłach na najpiękniejszą bombkę ekologiczną....więcej...
Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w słupskim ratuszu odbyła się uroczysta gala, na której Prezydent Miasta Słupska - Maciej Kobyliński - ogłosił laureatów konkursu „Zobacz mój świat”....więcej...
1 grudnia 2011 roku w Ośrodku Szkolno –Wychowawczym w Bytowie przedstawiciele naszej Szkoły: Małgorzata Kepen, Tomasz Boniek, Patrycja Leśniewska, Angelika Kwasińska, Magdalena Frej wraz z nauczycielkami: Aleksandrą Studzinską i Katarzyną Wiśniewską uczestniczyli w XII Wojewódzkich Targach Prac Dziecięcych „Pomysłowy Dobromir”. ...więcej...

 

25 listopada 2011 r. o godzinie 17.00 w Sali Lustrzanej naszego pałacu odbył się Powiatowy Przegląd Poezji Śpiewanej, który towarzyszył Powiatowym X Jubileuszowym Spotkaniom z Poezją (Nie)Profesjonalną. Uczestnicy przeglądu wystąpili przed bardzo liczną grupą poetów współpracujących ze Starostwem Powiatowym w Słupsku....więcej...
W czwartek - 10.11.2011 r. - w sali lustrzanej naszego Ośrodka odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Niepodległości. W uroczystości – oprócz całej społeczności szkolnej - brali udział wizytatorzy Kuratorium Oświaty w Gdańsku. ...więcej...

 

Dnia 09.11.2011 r. kolejny raz gościł w naszym Ośrodku dziecięco - młodzieżowy zespół „Ljenok" z Mińska na Białorusi. ..więcej...
W okresie 10.11.2011 r. – 23.11.2011 r. dyrektor Ośrodka, a wraz z nim kierowana przez niego placówka, uczestniczy w pilotażowym programie „WZMOCNIENIA EFEKTYWNOŚCI SYSTEMU NADZORU PEDAGOGICZNEGO I OCENY JAKOŚCI PRACY SZKOŁY ETAP III” - projektu realizowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w partnerstwie z Uniwersytetem Jagiellońskim w ramach III Priorytetu Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Działanie 3.1 współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego. ..więcej...
W piątek 21.10.2011 r. obchodziliśmy uroczystość Dnia Papieskiego pod hasłem: Jan Paweł II - człowiek modlitwy. Uroczystość zaczęła się od wspólnego śpiewu ulubionej pieśni Ojca Świętego ,,Barki”, po czym wsłuchaliśmy się w słowa Papieża , które kierował do nas, a które mocno poruszyły nasze serca. ..więcej...
Na zaproszenie Elżbiety Szczypek w środę – 12 października 2011 roku w naszym Ośrodku gościła 7 –osobowa delegacja Hiszpanii - z miejscowości Torrelavega. Wśród gości było 3-nauczycieli oraz 4 wychowanków ze szkoły specjalnej. Hiszpanie są uczestnikami w programie Comenius realizowanego przez w II Liceum Ogólnokształcące w Słupsku. ..więcej....
Dzień Nauczyciela w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Damnicy

11 października 2011 r. - w niezwykle serdecznej atmosferze i pięknej oprawie artystycznej - odbył się uroczysty apel z okazji DEN. Święto nauczycieli i pracowników oświaty uczcili wspólnie licznie przybyli goście: Zbigniew Babiarz – Zych – Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Słupsku, Maria Jabłońska – Prezes Stowarzyszenia „Promyk” w Damnicy, rodzice i opiekunowie podopiecznych Ośrodka, nauczyciele ze swoimi uczniami i wychowankami oraz pracownicy obsługi i administracji.
..więcej....
 
Międzynarodowy Dzień bez Przemocy obchodzono w naszym Ośrodku 5 października 2011r., w ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła bez Przemocy”. ..więcej...
 
W dniu 1 października 2011 r. grupa 7 uczniów z SOSW w Damnicy wraz z nauczycielami uczestniczyła w pikniku integracyjnym w Centrum Charytatywno-Społecznym Caritas Ordynariatu Polowego WP w Ustce – Lędowie. ..więcej..
W okresie od 05.05.2011 r. do 30.09.2011 r. realizowano projekt- ”Sprawni i bezpieczni”skierowany do wychowanków 2 zespołów rewalidacyjno – wychowawczych w Damnicy i wychowanków z IV i V grupy wychowawczej Ośrodka. Realizacja projektu możliwa była dzięki współpracy naszej placówki ze Stowarzyszeniem „Promyk” w Damnicy oraz z Fundacją „Dogonić Świat” w Studzienicach. Ponadto projekt uzyskał wsparcie finansowe organu prowadzącego, tzn. Starostwa Powiatowego w Słupsku...więcej....
17 września br., w pierwszym dniu "Święta Ryby" - I cz. imprezy, zatytułowanej "Połowinki Prezydencji Polski w UE" na placu Zwycięstwa w Słupsku odbyły się liczne występy artystyczne, przedstawienie teatralne oraz konkursy związane z Unią Europejską. ..więcej....
W dniach 17-29 sierpnia br. uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. Marynarza Polskiego w Damnicy uczestniczyli w kursie zorganizowanym przez Prywatny Zespół Szkół w Słupsku przy ul. Przemysłowej, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego...więcej....
Dnia 1 września 2011 w Ośrodku odbyło sie uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012.
Copyright © SOSW Damnica Grzegorz Misan