Damnickie Betlejki 2018 w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Damnicy
„Kolędnicy wędrownicy z gwiazdą na patyku”- pod takim hasłem 18 stycznia 2018 r., pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Słupskiego, odbył się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Marynarza Polskiego w Damnicy VI Ogólnopolski Przegląd Widowisk Bożonarodzeniowych - Damnickie Betlejki. Wybór kolędy Wandy Chotomskiej na piosenkę przewodnią ma być wyrazem hołdu i pamięci całej społeczności szkolnej dla wielkiej poetki i przyjaciółki naszego Ośrodka – Pani Wandzi.
Słowa i melodia utworu zapowiadają świetną zabawę w kolędowanie i bardzo dobry Nowy Rok, czego życzyliśmy wszystkim uczestnikom naszego Przeglądu.

Kolędują na gitarze, rock n' rolla niosą w darze
Rock n' rolla niosą w darze
Ref.: Rok, rok, rok, dobry rok
Rok, rok, dobry rok
Dzieciątko z Betlejem do świata się śmieje
Światło, światło idzie w mrok!

W tym roku do damnickiego pałacu przyjechało 10 zespołów teatralnych:
- „Anioły Nadziei” z SOSW Bytów,
- „Pokolenia.Pl”- SOSW Słupsk,
- „ Kurtyna w górę” - SOSW Żukowo,
- „Płomyki” z Warsztatów Terapii Zajęciowej Polskiego Związku Niewidomych w Słupsku,
- Zespół Teatralny „BIS” - SOSW nr 2 w Gdyni,
- „Fikcja” z SOSW Człuchów,
- „Opus 4” z Zespołu Placówek Specjalnych w Tczewie,
- „Rozdarta Kurtyna” z WTZ przy PSONI Koło w Słupsku,
- zespół „Krasnoludki” przy DPS Machowinko,
- oraz zespół gospodarzy: „Pędziwiatry i Spółka” z SOSW Damnicy.

Przez cały dzień trwania widowiska podziwialiśmy w sumie aż 101 uczestników w różnym wieku i w różnych kategoriach artystycznych: śpiew solowy i zespołowy, taniec, pantomima, gra na instrumentach, recytacja, ruch sceniczny, gra aktorska czy gra przy użyciu kukiełek. Jak zawsze zespoły zaprezentowały nowe, oryginalne przedstawienia opowiadające o historii narodzin Jezusa. Dzięki otwartej formule każda grupa przygotowała spektakl na miarę swoich możliwości, dając pokaz wspaniałych talentów, umiejętności scenicznych i niekończącej się kreatywności. Tradycyjne jasełka, ale w nowej odsłonie (autorskie scenariusze, mądre dialogi i pastorałki, niekonwencjonalna ścieżka dźwiękowa) w wykonaniu niepełnosprawnych intelektualnie aktorów pozwoliły naszym gościom na nowo przeżyć Boże Narodzenie oraz przypomnieć sobie o istocie Świąt
oraz ludzkiego życia.

W naszym teatrze było pięknie, rodzinnie, radośnie i poważnie, wzruszająco i poruszająco. Powiązanie historii Narodzenia Pańskiego z problemami współczesnego człowieka i rodziny, z kłopotami i marzeniami dzisiejszej młodzieży, tak często zagubionej w świecie pełnym agresji i wyobcowania skłaniało do refleksji i zastanowienia się … nad sobą, nad swoim światem. Nie jeden raz podczas występów któregoś z zespołów na widowni zapadała całkowita cisza. Mimo zmęczenia i późnych popołudniowych godzin dzieciaki wsłuchiwały i wpatrywały się w to, co się działo na scenie.
Na żywo przedstawiana sztuka, inscenizacje kukiełkowe, teatr cieni, kolorowe dekoracje, kostiumy i rekwizyty, odpowiednia muzyka oraz sposób wyrażania się aktorów bardzo mocno oddziaływały na przeżycia i emocje odbiorców. Płynące z jasełek przesłanie dobra i miłości budziło nadzieje
i ukazywało sposoby walki ze złem i samotnością.

Jako organizatorzy staramy się obalać stereotypowy sposób patrzenia: z jednej strony na niepełnosprawność, z drugiej na młodzież, której przyczepiono etykietkę „trudna” i „zdemoralizowana”. Dlatego nasz Przegląd Widowisk Bożonarodzeniowych nie ma charakteru konkursowego, wszyscy aktorzy mogą liczyć na nagrody oraz tytuł „Osobowości” „Damnickich Betlejek”. Prezentowane spektakle pilnie obserwuje 4-osobowe jury, którego celem jest wypatrzenie i wykrycie w każdym zespole jednej, wyjątkowej perełki – Osobowości Przeglądu. Zgodnie z tradycją każdy uczestnik został doceniony, nagrodzony i uściskany przez nasz panie dyrektorki i przewodniczącą jury- panią Barbarę Jagodzińską z Gdyni. Wyróżnionym aktorom, a w jednym przypadku całemu zespołowi, wręczono statuetki „Osobowości”, a wszystkim grupom - w podziękowaniu
za piękne występy – pamiątkowe dyplomy i „mikołajkowe skrzynie obfitości” z łakociami i owocami. Nagrodą zbiorową dla wszystkich uczestników jasełkowego spotkania w Damnicy była wyczekiwana przez dzieci i młodzież dyskoteka.

Podsumowując, VI Ogólnopolski Przegląd Widowisk Bożonarodzeniowych w Damnicy zapisuje się w poczet bardzo udanych imprez integracyjnych. Należy podkreślić, że spektakle stworzone przez nauczycieli i uczniów ze „szkół specjalnych” mają znaczenie o wiele większe niż tylko artystyczne. Tą wartością dodaną jest poczucie, że jest się tak samo zdolnym i ważnym, jak uczniowie z innych powiatowych, polskich szkół. A siłą napędową do organizacji następnych i następnych „Damnickich Betlejek” niech będą przemiłe słowa uznania dla wspólnego trudu kadry pedagogicznej Ośrodka wypowiedziane przez członków zespołu teatralnego z SOSW Nr 2 w Gdyni: „Do Damnicy przyjeżdżamy od lat, ponieważ darzymy to miejsce wielką sympatią. Atmosfera, jaka tu panuje jest niepowtarzalna i wyjątkowa!”.

Dziękujemy za wspólne kolędowanie i zapraszamy w 2020 roku. Życzymy wam i nam wielu nowych inspiracji, kreatywności i radości w tworzeniu widowisk bożonarodzeniowych. A teraz sami zobaczcie, jak „fajnie, fajnie” było nam w tym roku! Zapraszamy do galerii fotograficznej.

Opracowanie: Mirosława Sawicka-Glinka