Konferencja z okazji Światowego Dnia Żywności 2018

Marnowanie żywności to ważny ekologiczny problem, który w bezpośredni sposób dotyka każdego z nas. Nierówny dostęp ludzi do jedzenia, a co za tym idzie niedożywienie lub głód to ogromny, wstydliwy problem nie tylko biednych afrykańskich krajów, ale całego świata.

Jak co roku, w dniu 16 października reprezentacja uczniów naszego Ośrodka wzięła udział w obchodach Światowego Dnia Żywności w Słupsku. Tym razem była to konferencja zorganizowana przez Bank Żywności w bardzo nowoczesnym i naukowym obiekcie, który nazywa się Słupski Inkubator Technologiczny. Nasza 7-osobowa grupa (kolegów na pewno rozpoznacie na zdjęciach), pod opieką pani Mirki Sawickiej-Glinki i pani Ani Garbicz, dobrze przygotowała się do tego spotkania. Jako jedyni przywieźliśmy transparenty z hasłami na temat poszanowania jedzenia.

Panie organizatorki z Banku Żywności w Słupsku bardzo miło nas powitały i odznaczyły pamiątkową plakietką w kształcie koła z napisem: Żywność szanuję i nie marnuję. Następnie po przywitaniu gości przez panią dyrektor BŻ – Lidię Hanczaruk rozpoczęła się prezentacja filmiku oraz debata, czyli dyskusja. Głos zabierały różne, ważne osoby, od których mogliśmy dowiedzieć się, ile produktów my – konsumenci wyrzucamy do kosza i dlaczego tak się dzieje.

Czy wiecie, że w Polsce co roku marnuje się co najmniej 9 mln ton żywności. Do marnowania żywności przyznało się 42% osób, czyli o 10% więcej w porównaniu do lat poprzednich. Występujący goście mówili, że wciąż najczęstszym powodem wyrzucania jest przegapianie terminu przydatności, albo za duże zakupy oraz zbyt duże porcje. W Polsce na jednego Polaka przypada średnio 235 kg żywności zmarnowanej w ciągu roku. Dla porównania w krajach Afryki jest to około 6-11 kg. Największe marnotrastwo ma miejsce w najbogatszych krajach – po prostu ludzie nie szanują chleba! W polskich domach najczęściej wyrzuca się pieczywo, owoce i wędliny.
- A teraz zastanówcie się, jakie produkty najczęściej marnują uczniowie naszej szkoły?

Musicie wiedzieć, drodzy uczniowie, rodzice i nauczyciele, że marnując produkty spożywcze, marnujemy wodę, energię elektryczną, paliwo i ludzką pracę, a także własne pieniądze. Zgodnie z hasłem tegorocznej akcji wypisanym na powyższym plakacie, Marnując żywność – Marnujesz planetę. Nas bardzo poruszył fakt, iż co roku w Polsce marnuje się tyle żywności, ile wystarczyłoby do nakarmienia wszystkich mieszkańców Warszawy przez 10 lat. Po tej konferencji wniosek dla wszystkich jest jeden, że wyrzucanie jedzenia na śmietniki, do mórz i oceanów to ogromy koszt i ciężar dla przyrody, dla naszej planety Ziemi. Więcej o ekologicznych skutkach wyrzucania żywności możemy wam opowiedzieć podczas Szkolnych Dni Profilaktyki – jeśli zechcecie.

W drugiej części konferencji poznaliśmy laureatów konkursu fotograficznego pt. „W walce przeciwko marnowaniu żywności”. Największe brawa biliśmy naszej koleżance z kl. Ib SPdP – Anecie Trefon, która za zdjęcie Dzielimy się żywnością zdobyła III miejsce. To wielki sukces – gratulacje Anetko! Zaś o nagrodach, naprawdę cennych niech opowie wam sama.

Na koniec, jak przystało na ważną, naukową uroczystość, były podziękowania, wspólne zdjęcie, robione przez dziennikarza oraz smaczny i zdrowy poczęstunek.
Dobrze, że byliśmy uczestnikami tej konferencji. Teraz wiemy i rozumiemy o wiele więcej.

Koledzy! Bądźcie świadomi, bądźcie uważni i nie marnujcie jedzenia!

Opracowanie: M. Sawicka-Glinka