Pałac w Damnicy
 
Pałac pochodzi z lat 70tych XIX wieku.Wzniesiony zostałna zlecenie Richarda von Blankensee,a zaprojektowanyprzez architekta Gustawa 
Koehlbacha.
 na zakup majątku w Damnicy i inwestycję  sporej fortuny Bayerów w pałac i jego otoczenie. Po śmierci Karola w 1918 majątkiem władała Klara von Gamp a po jej odejściu w 1938 najstarsza córka Ilse z mężem Armsterem byłym śpiewakiem operowym i malarzem amatorem.
W latach 20-tych i 30-tych XXw. częstym gościem pałacu był słynny niemiecki malarz ekspresjonista Max Pechsten, który z zapałem malował okoliczne pejzaże. Ocalały z zawieruchy dziejowej pałac, perła architektury dworskiej, do dziś zachwyca odwiedzających gości.

Pałac zbudowany jest na rzucie przylegających do siebie prostokątów. Ma bryłę złożoną, rozczłonkowaną, z szeregiem występów i wykuszy tworzących załamania. Frontowa elewacja wschodnia jest dwukondygnacjowa, środkowa część elewacji zachodniej, podobnie jak i wschodniej
jest bogato zdobiona. Od zachodu znajduje się taras z balustradą i schodami do parku. Nad Drzwiami wejściowymi widnieje przeszklenie z kolorowymi, witrażowymi szybkami.
Wnętrza parteru mają charakter reprezentacyjny, piętra-mieszkalny. Hall głowny ma wystrój drewniany, bejcowany na ciemny brąz. Dopełnia go ozdobny żyrandol w kształcie żaglowca.
Salę balową-lustrzaną zdobi malowany plafon (sklepienie) przedstawiające cztery pory roku (namalowane w 1902 r. przez Maxa Gartnera). Ściany pokrywa ujęta w drewniane kasetony tkanina o kolorach złotym i zielonym. Między kasetonami wmontowano lustra  i kinkiety w kształcie kwiatów. Sala ta łączy się z dawną palmiarnią drzwiami przesklepionymi półkoliście. Między drzwiami znajdują   się stiukowe kolumny ze złoconymi, jońskimi kapitolami podtrzymujące rzeźbioną złoconą arkadę.
Posadzki i ściany palmiarni obłożone są marmurem. Tu znajduje się ponad 10-metrowej wysokości palma konopna przywieziona w 1919 r.
z Palestyny i umieszczona w specjalnie dla niej przygotowanym miejscu (obecnie otoczona przeszkloną kopułą).
Jedno z pomieszczeń parteru posiada wystrój o charakterze myśliwskim z malowidłami ściennymi Maxa Gartnera (1901).
Pałac otoczony jest pięknym 4-ro hektarowym starym parkiem. Niektóre z drzew to pomniki przyrody. Przez park przepływa malownicza rzeczka Charstnica.

 

palac_nw palactyl zzadrz wejscie lampa

 lampahol1 lampa2 lampadyr sala sklepienie1 dobiblio palma stary_palac schloss1 palacstary3

00120005 palacstary2 palacstary1 palacstary4 palacstary5

palacstary6

jQuery Ajax Image by VisualLightBox.com v3.1